adana gezi rehberi

Adana 15 ilçeye sahip ve büyüklük yönüyle Türkiye sıralamasında 6. sırada yer almaktadır. Yazları sıcak, kışları ılık ve yağmurlu olmakla birlikte Akdeniz ilkim yapısının özelliklerine ve bitki örtüsü olarak da maki bitki örtüsüne sahiptir.

Nerede?

Adana Türkiye’nin güneybatı bölgesinde bulunmaktadır. Seyhan, Ceyhan, Yüreğir ve Çukurova merkez ilçelerdendir. Yazları oldukça sıcak olduğundan dolayı güneşe ateş eden insanları ile tarihe geçmiş olan Adana, kış aylarında da güneşin tadını çıkaranların şehridir. Kendisine komşu olan şehirler; Mersin, Osmaniye, Niğde, Hatay ve Maraş illeridir. Adana, Çukurova bölgesinin tam merkez noktasında bulunmaktadır ve tarım bölgesi olması açısından önemli bir noktada bulunur.

Ne Zaman Gidilmeli?

Adana yaz aylarında 40 dereceyi aşan sıcaklıkta olduğundan yaz aylarında gezme olanağı düşük olacaktır. Onun dışında kış ayları çok soğuk olmamasından dolayı, yazın Temmuz ve özellikle de Ağustos ayları dışında her zaman gidilmeye uygundur. Birçok festivaller, sanat günlerine ev sahibi yapmaktadır. Nisan ayında Portakal Çiçeği Festivali, Haziran ayında Saimbeyli Sanat ve Kiraz Festivali, Eylül ayında Altın Koza Film Festivali, Ağustos sonunda Karakucak Güreş Festivali ve Kızıldağ Yayla Şenlikleri, Ekim ayında ise Adana Lezzet Festivali görülmeye değerdir.

Nerede Kalınır?

Şehir merkezide kalacak birçok otel ve pansiyonlar, günlük apart daireler bulabilme imkânı vardır. Adana’nın Sarıçam ilçesine bağlı Çukurova Üniversitesi’ne ulaşım kolaylığı açısından Baraj Yolu, Beyazevler civarında bulunan otelleri tercih edebilirsiniz. Daha çok çarşı ve merkez civarı konaklama için Atatürk Parkı civarı otelleri tercih edebilirsiniz. Büyük ve kapsamlı oteller istiyorsanız Optimum AVM etrafındaki otellerde lüks bir şekilde konaklama imkanına sahip olabileceksiniz. Adana’da her türlü bütçeye uygun olarak konaklama imkân bulabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Alışveriş yapmak için Adana’da üç büyük AVM bulunmaktadır. Şehrin farklı noktalarında fakat ulaşım açısından merkezde uzaklığı en fazla yirmi dakika sürecek AVM’leri tercih edebilirsiniz. Tarihi bir gezi yapmak için öncelikle gitmeniz gereken yer, Adana Taş Köprü. Bu köprü, Romalılar döneminden günümüze kadar gelmiştir. Rahat bir gün geçirmek istiyorsanız Adana Merkez Park’ı tercih edebilirsiniz. Alman (Varda) Köprüsü, Etnografya Müzesi, Ramazanoğlu Cami, Merkez Cami, Yağ Cami, Misis Mozaik Müzesi, Şeker Pınarı, Eski Baraj, Adnan Menderes Sahil Yolu, Büyük Saat, Kapıkaya Kanyon, Atatürk Parkı, Kozan Kalesi, Yumurtalık Plajı, Kazancılar Çarşısı ve daha birçok güzelliğiyle gezi rehberi olarak önerilecek yerlerdendir.

Sosyal Aktiviteler

Her yaştan insana hitap edecek mekanlar bulunmaktadır. Gece kulüpleri, türkü barlar, alkollü ve alkolsüz mekanlar, canlı müzik yapan mekanlar, oyun oynayacağınız, eğleneceğiniz, karaoke yapabileceğiniz, aile ortamı, kişisel eğlence mekanları bulunmaktadır.