alanya gezi rehberi

Alanya, Toros Dağları’nın eteklerinde yer alan portakal ve limon ağaçlarıyla ünlü pitoresk bir şehirdir. Alanya’da baktığınız noktada tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri görmeniz mümkündür.

Gezilecek Yerler

Alanya fiziki konumu nedeniyle tarih boyunca pek çok uygarlık tarafından cazibe merkezi olmuştur. Farklı uygarlıkların kültüründen ve mimarisinden etkilenmesi nedeniyle, Alanya’da gezilecek çok fazla yer vardır. Bunların başlıcaları, Alanya Kalesi, Kızıl Kule, Tersane, Dim Mağarası ve Damlataş mağarasıdır.

Nerede?

“Alanya’nın nerede?” olduğunu merak eden turistler için Alanya; Antalya’nın Gündoğmuş, Gazipaşa ve Manavgat ilçelerine komşudur. Aynı zamanda Muğla, Burdur, Isparta, Konya ve Mersin illerine sınır komşusudur. Antalya şehir merkezinden Alanya’ya kara yolu ile ulaşmak için 2 saatlik bir yolculuk gereklidir. Alanya’ya hava yoluyla gelmek isterseniz tercih etmeniz gerekir havalimanı Gazipaşa Havalimanı olmalıdır.

Ne Zaman Gidilmeli?

Alanya’ya gelmek isteyen turistlerin aklını meşgul eden sorunlardan biri tanesi de “Alanya’ya ne zaman Gidilmelidir?” Alanya, Güney sahillerinde bulunduğu için Akdeniz iklimi hakimdir. Bu nedenle yaz ayları oldukça sıcak geçer. Alanya’ya gitmek için en uygun zaman ilkbahar mevsiminin yaşandığı dönemdir.


Nerede Kalınır?

“Alanya’da Nerede Kalınır?” sorusuna verilebilecek pek çok cevap vardır. Çünkü bölge turizm cenneti olmasının yanı sıra adeta bir otel cennetidir. Alanya’da yıldızsız otellerden 5 yıldızlı otellere, pansiyonlardan günlük ve kiralık evlere kadar konaklamak için birçok alternatif vardır. Kalacağınız otel için erken rezervasyon yaptırarak cazip fiyat avantajlarından yararlanarak odanızı ayırtmanızda fayda vardır.

Çünkü Alanya’ya temmuz ve ağustos aylarında gelmeyi düşünüyorsanız uçuk otel fiyatlarıyla karşılaşabileceğiniz gibi boş oda bulmakta da zorlanabilirsiniz.

Alanya’da her bütçeye uygun olan otel bulmak mümkündür. Ayrıca bölgeye gelen bazı yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği uygun alanlarda kamp yapmanızda mümkündür.


Sosyal Aktiviteler

Yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Alanya’da, gece hayatı da yazın daha hareketlidir. Alanya’da gece hayatı pek çok turizm bölgesinin aksine tek bir sokakta değil neredeyse bütün sahil şeridine yayılmış vaziyettedir. Bu durum da gece hayatı için alternatiflerin artmasına olanak sağlar.

Bilinenin aksine Alanya’da gece hayatı sadece gece kulübü ve tek tip barlarla sınırlı değildir. Alanya’nın eğlence sektörü pek çok farklı eğlence anlayışına hizmet eder.

Yabancı müziklerin yoğun olarak çaldığı barlar, türkü barları, pop ve rock barları Alanya gece hayatı alternatifleri arasındadır.

Alkollü eğlence tarzını sevmeyen ziyaretçiler için de bölgede çay bahçeleri, kafeler, canlı müzik yapan mekanlar mevcuttur. Bu mekanları ziyaret ederek tatilinizi huzurlu bir şekilde geçirmeniz mümkündür.

Alanya her sene yüzlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapar. Bölgeye gelen turistlerin hepsinin eğlence ve dinlenme anlayışı farklı olduğu için Alanya’daki işletmeler hemen hemen her türden turistin ihtiyacına cevap verebilecek özelliktedir.