atina antik kent

Atina, Antik Yunanistan’da güçlü bir şehirken, modern Yunanistan’da hala önemli bir şehir olmaya devam ediyor. Binlerce yıl önce başlayan uzun bir tarihle, Atina’nın milyonlarca ziyaretçiyi cezbeden pek çok tarihi mekana sahip olması şaşırtıcı değildir.

2010’daki ekonomik krizin Yunanistan’ı çarpmasından sonra, Atina’nın ziyaret etmeye değer olup olmadığını merak edebilirsiniz. Cevap Evet! Atina’da yapılacak heyecan verici pek çok şey var .

Birçok tarihi bina ile donatılmış olduğundan, Atina her yıl bol turist çekmeyi başarıyor. Sıcak ve nemli havası, Rodos’ta gezintiye çıkmayı keyifli hale getiriyor.

Eğer Atina’ya bir gezi yapmayı düşünüyorsanız, umarız Atina’da yapılacaklar hakkında bilgi veren bu Atina seyahat rehberi, Atina’nın görülmeye değer olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Dünyanın En Önemli Akropolüne Doğru

Alanda bulunan kanıt ile bölgenin M.Ö. dördüncü binyıldan beri yaşadığını kanıtlayan Atina Akropolis, dünyanın en eski kalelerinden biri olmuştur. Yine de, bu akropolisin en dikkat çekici binaları için yapılan yapılar MÖ 5. yy’a kadar başlamamıştır.

Bu projeleri başlatan ve denetleyen Perikles’di. Bu Atina generali sayesinde, Atina turizmi, bu Atina Akropolü de dahil olmak üzere UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak listelenen pek çok fantastik yapı Atina’dadır.

Atina’daki yüksek bir kayalık çıkıntının tepesinde yer alan Acropolis, Antik Yunan tarihinde önemli bir role sahiptir ve hepsini geziniz sırasında görebilirsiniz .

Burada akıllara durgunluk veren mimarisi ile görkemli eski binalar bol bulunur. Bunlardan bir tanesi, birçok Atina seyahat rehberinin bu tarihi mekanın tacı olarak değerlendirdiği Yunan Tanrıçası Athena’yı onurlandırmak için adanmış bir tapınak olan Parthenon’dur.

Bu Atina’daki diğer önemli binalar Propylaia, Erechtheion ve Athena Nike Tapınağı’dır.

Akropolis’in güneydoğu yamacında, Atina Akropolis Müzesi’nde ziyaret edilecek en eğitici yerlerden birini bulabilirsiniz. Bu müze, Akropolis’te bulunan tüm eserleri korumak ve sergilemek için kurulmuştur. Geçmişten günümüze kadar, bu müzede dört binden fazla nesne tutuluyor.

Büyüleyici ve Tarihi Şehir’de Bir Yürüyüşe Çıkın

Akropolis’in yamacında, Atina’nın en iyi turistik yerlerinden biri olan Plaka’yı bulacaksınız. Bu büyüleyici tarihi bölge, Atina’da gezmek için en ilgi çekici yerlerden biridir. Labirent, sizi büyüleyecek neoklasik yapılar ile kaplıdır.

Sadece gezi ve gündelik gezintiler için değil, aynı zamanda birçok ilginç müze ile dolu olduğu için Plaka da Atina’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri. Atina Üniversitesi Tarih Müzesi’nde Atina tarihi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ya da, müzik sizi ilgilendirirse, Yunan Halk Müziği Enstrümanları Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz.

Çocuklarınıza Vakit Ayırın!

Hala Plaka mahallesinde bulunan, çocuklara adanmış başka bir büyüleyici müze bulacaksınız. Müzeye Hellenic Çocuk Müzesi denir.

1987 yılında kurulan bu Atina müzesinin amacı, çocuklara mümkün olan en fazla şeyi keşfetmeleri ve öğrenmeleri için en iyi yolları sunma şansı vermektir. Çocuklarınız Mutfakta yemek yapmayı ve pişirmeyi öğrenebilir.

Market, çocukların küçük rol yapmalarına olanak tanıyan birkaç küçük dükkana sahiptir. Bu yaştaki çocuklara uygun oyuncaklarla dolu bebek ve çocuklara adanmış bir oda var.

Çocuklarınızın, sabun ve su ile oynayabilecekleri, baloncuk yapmaya çalışan bir baloncuk odası da dahil olmak üzere, sevecekleri diğer sıra dışı odalar da var.

Atina’yı çocuklarınızla birlikte ziyaret ederseniz, onları buraya getirmelisiniz. Helenik Çocuk Müzesi şüphesiz en iyi aile dostu Atina turistik mekanlarından biridir.

Dans Et!

Dans etme, stres düzeyimizi azaltmanın en iyi yollarından biri olarak kabul edildi ve Atina’ya yaptığınız yolculuk sırasında geleneksel Yunan danslarını öğrenmektan daha eğlenceli ne olabilir? Bu etkinlik Atina’da yapılacak en heyecan verici şeylerden biri olabilir.

Atina’daki çeşitli yerler turistlere Yunan dans dersleri veriyor. Yunan dans dersini alabileceğiniz en ünlü yer Dora Stratou Tiyatrosu. Bu tiyatro, Atina’nın en etkileyici Atina noktalarından birinin karşısında yer almaktadır. Burada yetenekli Yunan dansçılarının eğlenceli performanslarını görebilirsiniz. Kamu ve özel dans dersleri burada mevcuttur.

Ayrıca Atina’da akşam yemeği ve dans paketleri sunan bazı turlar bulacaksınız. Bu tür Atina turları sırasında, fantastik geleneksel Yunan mutfağı servis edilecek ve daha sonra kutlama danslarına katılmaya davetlisiniz.

Yıldızların Altında Film İzleme Keyfi

Yaz aylarında Atina’ya giderseniz, en iyi Atina şeyleri açık hava sinemalarında film izlemek. Yıldızlı bir gökyüzünün battaniyesinin altında bir film izlemekten daha romantik ne olabilir? Atina’nın ziyaret edebileceğiniz birçok muhteşem açık hava sineması var.

Cine Thisseion, Atina’daki en eski açık hava sinemasıdır. Akropolis’in yakınında bulunan Cine Thisseion, yaz gecelerini geçirmek için yerel halkın gözde mekanıdır.

Atina’daki bir diğer etkileyici açık hava sineması Cine Paris. Bu Atina açık hava sinemasına ulaşmak için Plaka bölgesine gitmelisiniz. Mayıs-eylül ayları arasında açılan bu sinema, çoğunlukla çağdaş filmleri oynuyor.

Güzel Doğasıyla Ruhunuzu Yatıştırın

Kalabalık bir Atina turistik merkezinden uzaklaşmak için bir vaha için özlem duyuyorsanız, Atina Ulusal Bahçesi’ne gitmeniz gerektiği anlamına gelir. Şehrin merkezinde yer alan National Garden, nefes kesen manzaralara sahip 15.5 hektarlık yemyeşil bir alan sunmaktadır.

Kraliçe Amalia’nın emriyle inşa edilen bu bahçe eskiden Kraliyet Bahçesi olarak adlandırılmıştır. Sadece güzel bitkilerle süslenmekle kalmayıp, aynı zamanda parktaki bazı antik kalıntıları ve etkileyici insanların büstlerini de barındırıyor.

Ulusal Bahçenin içinde Botanik Müzesi bulacaksınız. Çocuklarınızla Atina’ya seyahat ediyorsanız, bahçedeki kütüphanede kitap okuyabilir veya çocuk oyun alanında oynayabilirler.

Ulusal Bahçe gün batımından gün doğumu güneş doğuyor.

Marina’yı Ziyaret Edin

Denizin panoramik manzarasını görmek isterseniz, Atina’daki güzel bir marina olan Flisvos’a gitmeye çalışın. Yakın zamanda yenilenen Flisvos marina, Atina’da ziyaret edilecek en ikonik yerlerden biri haline gelmiştir.

Burada rahat bir yürüyüş yapmanın tadını çıkarabilir ve burada gezinen muhteşem yatları izleyebilir ve Atina’da gezintiye çıkabilirsiniz. Marina, bu ilgi çekici noktaların dekoratif olarak aydınlatıldığı geceleri en güzel yerdir.

Flisvos marina’da bulunan bazı fantastik restoranlar olduğu için burada romantik akşam yemekleri yiyebilirsiniz. Burada ziyaret edebileceğiniz bazı kafeler ve dondurma salonu da bulunmaktadır.

Flisvos Marina da çocuklar için en iyi çocuk dostu Atina turistik merkezlerinden biridir çünkü çocuklar marina oyun alanında güvenle oynayabilirler.

Bir Geziye Katılın

Bir gezi programına katılmak, Atina listesinde ne yapacağınız için en eğlenceli fikirlerden biridir .

Atina’da, kültürel turlardan yat gezilerine, Atina’dan birkaç günlük turlar ve birkaç günlük tur arasından seçim yapabileceğiniz çok sayıda keyifli tur vardır.

Atina’daki mevcut turlara göz atarken, fiyatların neler içerdiğini kontrol etmeyi unutmayın, böylece gezi için gereken her şeyi hazırlayabilirsiniz.