bergama gezilecek yerler

Bergama, İzmir’in tek UNESCO Dünya Mirası olan ilçesidir. İlklerin şehri olarak da bilinen Bergama ilk Asya Kütüphanesi (200 bin adet cilt), ilk parşömen kâğıdı (deriden), ilk büyük hastane, ilk sunak, ilk telkin ile terapi ve ilk festival şehri (1937) özellikleri ile değerine değer katıyor. 150 yıllık Bergama Krallığına ev sahipliği yapan Bergama diğer adıyla Pergamon, tarihin bütün özelliklerini koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Tarihi boyunca Selçuklu, Roma, Bizans, Osmanlı, Hitit gibi uygarlıklara da ev sahipliği yapmıştır.

Bergama Nerede?

Bergama, Ege Bölgesi’nde bulunan İzmir’in kuzeybatısındaki yaklaşık 100 bin nüfuslu bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Kınık ilçesi ve Manisa ili, kuzeyinde Balıkesir ili, batısında Dikili ilçesi, güneyinde Aliağa ilçesi bulunur. 1722 kilometre kare yüzölçümüne sahiptir.

Ne Zaman Gidilmeli?

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Bergama, yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlıdır. İlçede kış şartları çok sert değildir. Turistler burayı gezmek için genelde yaz aylarını tercih ederler. Ancak eylül ayının başı ile kasım ayları Bergama’yı gezmek için en ideal hava koşullarına sahiptir.

Gezilecek Yerler

Dünya’nın 999. Mirası olan ve 2014’de UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne giren tarih kokan bu ilçede gezilecek birçok yer bulunur. Bergama da yoğun olarak antik dönem ve roma dönemi kalıntıları bulunuyor. Bergama Müzesi, Akrapol, Kızıl Avlu ve Asklepion Türkiye’de tarih açısından önemli yerledir.

Pergamon Antik Kenti, ilk yaşamın milattan önce 4. Yılda başladığı düşünülen kule ve surlarla çevrili kent, tapınak ile saray yapılarına önem vermiştir. Bu antik kentte en dik tiyatro, Zeus Sunağı, kralların saray kalıntılarını görebilirsiniz. Anadolu’da 7 kilisen biri olarak Eski Bizans Dönemi’nde kullanılan Kızıl Avlu (Serapeion), yapımında kullanılan kızıl renkli topraktan dolayı bu adı almıştır. 1936 yılında kurulan Bergama Müzesi, Kültür Bakanlığına bağlıdır. İlçe ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılardan çıkan eserler burada sergileniyor.

Bergama Gece Hayatı

Bergama’daki gece hayatı İzmir’de ki gece hayatı kadar canlı ve hareketli değildir. İlçede akşam yemek yiyip bir şeyler içerken müzik dinleyebileceğiniz mekânlar bulunuyor. Çiftlik Bar, 35 vyp 48, Bergama Efes Night Clup, Mektep Bar ve Jeobar eğlenmek için gidilebilecek yerler arasındadır. Daha hareketli bir gece hayatı isteyenler Bergama’dan İzmir’e geçerek buradaki gece kulüpleri ve barlarda gece geç saatlere kadar eğlenebilirler.

Nerede Kalınır?

Bergama’da kalmak için birçok seçenek mevcuttur. Tarih kokan oteli pansiyon ve apartlar popülerdir. Red Balisica Otel, Akropolis Hotel, Aristonicus Boutique Otel ve Odyessy Guest House Otel en popüler yerlerdir.

Nasıl Gidilir?

İlçeye en kolay ulaşım uçakla İzmir üzerinde gitmektir. İzmir’e uçak, otobüs ya da trenle ulaştıktan sonra kentin otogarından her yirmi dakikada bir kalkan özel araçlarla Bergama’ya gidilir.