bitlis gezi rehberi

Bitlis güzel bir ilimizdir. Bitlis özellikle Türk tarihi ve kaleler ile ön plana çıkan harika bir ildir. Tarihi eskilere dayanan Bitlis Doğu Anadolu bölgesinin küçük ama çok önemli tarihi yerlerinden biridir. Bitlis ilinde gezip görülecek tarihi yerler oldukça fazladır. Bitlisin tarihi yerleri, Bitlis müzeleri, Bitlis kaleleri, Bitlis camileri, Bitlis medreseleri, Bitlis köprüleri, Bitlis hamamları, Bitlis şifalı suları gibi tarihi yerler Bitlis de bulunmaktadır. Bitlis ili hem tarihi hem de iklim tipiyle en çok tercih edilen tatil mekanlarındandır. Birçok turist bu ili her yıl ziyaret etmektedir.

Gezilecek Yerler

Bitlis ilinde gezilecek ve görülecek yerler arasında müzeler ve medreseler de bulunmaktadır. Ahlat müzesi gezilecek yerler arasındadır. Bu ilde olan önemli yapılardan biri İslahiye Medresesidir. Bu medrese Bitlis için oldukça önemli yerlerden biridir. Selçuklular tarafından yapılan bu medrese oldukça dikkat çeken tarihi bir medresedir. Medresenin içinde arkeoloji müzesi ve birçok tarihi eserde bulunmaktadır. Bitlis ilinde bulunan ve Bu il için oldukça da önemli olan Bitlis kalesi, muhteşem yapısı ve mimarisiyle dikkat çeken bir kaledir.

Ahlat sahil kalesi de Bitlis ilinde ziyaret edilmesi gereken kaleler arasında yer almaktadır. Urartular zamanında kalan bu kale halen ayakta ve Bitlis ilinde bulunmaktadır. Emir Bayındır camisi de çok önemli bir cami olup, Bitlis de bulunmaktadır. Bitlis Ulu cami de oldukça geniş çevresi ve taş dokusuyla yine en dikkat çeken yerlerden biridir.


Bitlis ili, özellikle kervansaraylar açısından da oldukça zengin bir ilimizdir. Özellikle Bitlis ilinde bulunan Rahva kervansarayı çok önemli bir kervansaray olup, birçok kervanı ağırlayan önemli bir kervansaraydır. Ahlat Mezarlığı Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan oldukça büyük mezarlıktır. Bu mezarlık Selçuklulara ait bir mezarlıktır. Ayrıca bu mezarlık dünyada Müslümanlara ait en büyük mezarlıktır.

Bitlis Nerede?

Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesinde yer alır, güney tarafında Siirt, batıda Muş, kuzeyde Ağrı illeri ve doğuda ise Van Gölü bulunmaktadır. Bitlis, özellikle Kaleleri ve İslam tarihiyle çok önemli önemli bir ilimizdir.


Ne Zaman Gidilmeli?

Bitlis ilinin iklimi karasal iklim tipidir. Onun için Bitlis hem yaz aylarında, hem de kış aylarında gezilecek illerden biridir. Kış aylarında Bitlis ilinde kayak merkezleri de bulunmakta olup, tatil kışın burada bir başkadır.

Nerede Kalınır?

Dağları, yemyeşil görüntüsü ve Van Gölüyle cenneti andıran Bitlis tarihin her dönemine tanıklık eden tarihi yapılara sahip bir ildir. Ülkemizin en büyük yanardağı yani doğa harikası Nemrut Dağı ve Krater Gölü de bu ilimizde bulunmaktadır. Bitlis ilinden büyük, küçük pek çok otel seçenekleri bulunmaktadır.

Sosyal Aktiviteler

Bitlis de geceler cafelerden geçer. Bu mekanlarda eğlence sabaha kadar devam etmektedir. Bu ilde gece hayatı çok güzel geçmektedir. Sakin ve huzurlu olan bu ilin gece eğlenceleri de bir başkadır.