dalyan gezi rehberi

Muğla ilinin Ortaca İlçesine bağlı Dalyan beldesinin görülmeye değer bir çok mekanları bulunmaktadır. Huzur bulacağınız, bu güzelliği gezmek istiyorsanız eğer, Dalyan’a tatile gidin, huzurun adresidir.


Dalyan Gezilecek Yerler

Ülkemizin en gözde yerlerinden biri olan Dalyan’da İztuzu plajı bulunmaktadır. Bu plaj deniz suyu ile tatlı suyun birleştiği yer arasında bulunan çok önemli kumsallardan biridir. İztuzu plajında doğa, su ve kum bir muhteşem. Aslında bu plaja Turtle Beach plajı da denilmektedir.

Böyle denilmesinin sebebi ise, Caretta kaplumbağaların yumurtalarını bırakmak için bu sahili tercih etmeleridir. Ekincik koyu Dalyan beldesinde bulunmakta olup, harika bir atmosfere sahiptir. Ülkemizin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan, Ekincik Koyu masmavi çok temiz denizi, yemyeşil ormanları ile burayı ziyaret edenleri çok etkileyen bir mekandır.


Dalyan beldesinde bulunan o güzelim adaları tekneyle hem gezebilir hem de gezerken tertemiz denizinde yüzebilirsin. Antik çağda bir liman kenti olan Kaunos Dalyan’da bulunmakta olup, harika bir manzaraya sahiptir. Kaunos Antik Kentini mutlaka görmelisiniz, çok yüksek olan bu antik kentin basamaklarını çıkarak en yüksek basamağa kadar çıkmalısınız. Caretta kaplumbağaları nesillerini sürdürmek için yumurtalarını, İztuzu plajına bırakmaktalar. İztuzu plajında özellikle deniz kaplumbağalarına çok büyük önem verilmektedir.

Kaplumbağaların yumurtalarını bıraktığı yerler koruma altına alınmaktadır. Yemyeşil ormanlarıyla sakinlik ve huzur bulacağınız yerlerden biride, Köyceğiz Gölüdür. Muhteşem bir göldür. Kaya mezarları ve Caretta kaplumbağalarıyla oldukça ünlü beldemiz olan Dalyan’da, özellikle çamur banyolarıyla da harika banyolar yapabilirsiniz. Bacardi Koyu, Dalyan beldesindedir. Bacardi Koyunda rahatlıkla denize girebilirsiniz. Burada sizi kimse rahatsız etmeyecektir. Yuvarlak Çay, Dalyan’ın en gözde yerlerinden biridir, burada soğuk suyu sayesinde yazın en sıcak gününde bile serinleme imkanınız olur.

Ayrıca bu çayda ağaçların ve kayaların arasından fışkıran kaynaklar bulunmakta olup, bu kaynakların çevresinde de pek çok konaklama mekanları bulunmaktadır. Ultaniye Kaplıcaları, Dalyan’a yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu kaplıcalar, kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat içermekte olup, 39 derece sıcaklığa sahip şifalı kaplıcadır. Şifalı olan bu suyun romatizma, cilt ve kadın hastalıklarını tedavi etmektedir. Buraya ulaşmak için, Dalyan’dan veya Ekincik Koyunda bulunan tekneleri kullanarak bu kaplıcaya gelebilirsiniz.

Dalyan Nerede?

Dalyan, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı bir beldedir. Marmaris ve Fethiye arasında bulunmaktadır. Dalyan Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır. Dalyan’a hem kara yoluyla hem de hava yoluyla ulaşım yapılmaktadır.

Dalyan Ne Zaman Gidilmeli?

Dalyan’a her mevsim gidilebilir. Dalyanda yaz mevsiminde denizin tadını çıkarırsınız. Kış mevsiminde ise Dalyan’ın bütün güzelliklerini gezerek görebilirsiniz. Kısacası harika iklimi sayesinde her mevsim Dalyana turistler akın etmektedir.


Dalyan Nerede Kalınır?

Dalyan’da birçok otel seçenekleri bulunmaktadır. İster lüks oteller, isterseniz de daha küçük otel seçenekleri bulunmaktadır. Her bütçeye uygun konaklama mekanları mevcuttur.

Dalyan Gece Hayatı

Dalyan tatil yeri olduğu için bu beldede gece hayatı çok renkli geçmektedir. Barlar, discolar ve cafeler bulunmaktadır. Sabaha kadar burada eğlence devam etmektedir.