didim gezi rehberi

Ege Bölgesi’nin gözde tatil beldelerinden biri olan Didim, tarihi, doğası, sahili, kumsalları ile misafirlerine muhteşem bir tatil imkanı sağlıyor. Didim Aydın iline bağlı bir ilçedir. Türkiye’de bir tatil beldesi olarak büyük talep gören Didim, yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapıyor. Ulaşım rahatlığı ile birçok yeri gezip görme imkanına sahip olacaksınız.

Ne Zaman Gidilir?

Didim’de tatil için en uygun zaman yaz aylarıdır. Genellikle Nisan ve Eylül ayları arası turistler tarafından tercih ediliyor. Didim’de yaz boyunca coşku ve hareket eksik olmaz. Kış aylarında çok rüzgarlı olmasından dolayı pek tercih edilmiyor.

Nasıl Gidilir?

Didim’e karayolu ile ulaşım için Didim’e 90 km mesafede yer alan Bodrum otogarına oradan da Didim’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca İzmir, Ankara ve İstanbul illerinden Didim’e direk olarak otobüs seferi de yapılıyor. Uçak ile ulaşım sağlamak isterseniz Milas Bodrum Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan Didim’e 11 saat, İzmir’den ise 2-3 saat içerisinde ulaşabilirsiniz.


Didim’de Yaz Geceleri

Didim genel olarak yaz boyunca hareketli olduğundan dolayı Didim gece hayatı da oldukça renkli ve coşkuludur. Özellikle Altınkum Plajı ve çevresinden bulunan mekanlar yaz boyunca oldukça hareketlidir.

Nerede Kalınır?

Popüler turistik bir yer olan Didim’de konaklama açısından birçok seçenek mevcuttur. Oteller, müstakil evler, pansiyonlar her ihtiyaca ve bütçeye uygun seçeneklerle sizi bekliyor. Etrafındaki tatil beldelerine göre de konaklama hizmetleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca tatilinizi kamp yaparak geçirmek isterseniz de Didim merkeze 7 km mesafede yer alan Çadır kampını tercih edebilirsiniz.


Didim’de Gezilecek Yerler

Didyma Antik Kenti

Aynı zamanda Didim ilçesine de ismini veren bu antik kent Yunanca’da “ikiz kardeş” anlamına gelmektedir. Dönemin en ünlü kehanet merkezi olma özelliğine sahip olan bu antik kentin tarihi M.Ö 8000 yıllarına kadar uzanmaktadır.

Apollon Tapınağı

Didyma Antik Kenti’nde yer alan en önemli simgelerden biridir. Tapınağın M.Ö 8. yüzyılda inşa edildiği biliniyor. Didim’de en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan bu tapınak 2000 yaşın üzerindeki tarihi bir mirastır. Günümüze kadar iyi bir şekilde korunarak ziyaretçilerin akınına uğruyor. Ayrıca Dünya’nın en büyük üçüncü tapınağı olma özelliğine de sahiptir.

Milet Antik Kenti

Arkeolojik araştırmalar sonucu tarihinin Cilalı Taş Devri’ne kadar uzandığı biliniyor. Bir zamanlar dönemin en önemli liman kenti ve ticaret merkezi olma özelliğine sahipken, şu anda Büyük Menderes Ovası’nı oluşturan alüvyonlar nedeniyle denizden 10 km kadar içeride yer alıyor.

Milet İlyas Bey Külliyesi

Milet Antik Kenti sınırları içerisinde yer alan Milet İlyas Bey Külliyesi, 1404 yılında Menteşeoğullarından İlyas Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Ayrıcakülliyenin yapımında Milet kentine ait mermer blokların kullanıldığı da biliniyor. Cami, hamam, medrese ve imaretten oluşan külliye ziyaretçilerini bekliyor.