dikili gezi rehberi

40 Kilometrelik sahil hattında bulunan mavi bayraklı plajları, coğrafi oluşumlarıyla tam bir doğa harikası sayılabilecek eşsiz yerlerden bir tanesi olmaktadır. Dünyada bulunan en büyük ve kaliteli granit taşı kaynağı da bu bölgede yer almaktadır. Gezilecek antik kentleri, kalesi ve plajları ile tatilinizi dolu dolu geçirebilirsiniz. Ayrıca tadı damağınızda kalacak Akdeniz ve Ege mutfağından yemekleri ile vazgeçilmeziniz olacaktır. Dikili‘de gerçekleşen renkli festivallerde bölgeye uğramanız gereken nedenler arasındadır.

Dikili Nerede

İzmir’in ilçesi olan Dikili, İzmir’in en kuzey ucunda yer almaktadır. Ege Deniz’ine de kıyısı bulunmaktadır. Ayrıca Bergama ve Balıkesir’e de komşudur. Karşısında da Midilli Adası bulunmaktadır. Ulaşımın oldukça kolay olduğu ilçe, konumu bakımından da ziyaretçiler tercih etmektedir.

Ne Zaman Gitmeli

Bulunduğu konum nedeni ile yaz aylarında daha çok ziyaretçi çekmektedir. Ege Deniz’ine olan kıyısı da deniz tatili sevenler için cezbedici olmaktadır. Bölgeyi ziyaret edenler genel olarak emekliler ve orta yaş üstü kişiler olmaktadır. Ağustos ayında düzenlenen festivallerde bu zamanda ziyaretçi çekmektedir.

Dikili’de Nerede Kalınır?

Tatil bölgesi olduğu için konaklamak için birçok seçenek bulunmaktadır. Oteller, apart ve pansiyonlar gibi seçeneklerin yanında tercih edilen sezonluk evlerde bulunmaktadır. Aile olarak tatile çıkıyorsanız sezonluk evler tam size göre olacaktır. Bölgede bulunan bazı butik otellerde tercihler arasındadır. Konaklama konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz Dikili de her bütçeye uygun seçenekler bulunmaktadır. Yaz aylarında artan ziyaretçi sayısı nedeniyle gitmeden önce ufak bir araştırma yaparak kendinizi garantiye alabilirsiniz.

Dikili’de Gezilecek Yerler

Bölgede yaşayan uygarlıkların yerleşim alanı olan Aternaus ve Pitane Antik kentini gezerek başlayabilirsiniz. Pitane Antik kentin de bulunan büyük taşlar ve mezarlar oldukça heybetli görünmektedir. Çandarlı bölgesinde bulunmaktadır. Bölgede bulunan tarihi eserler de Bergama müzesinde sergilenmektedir. Aternaus’da, Ağıl tepe üzerine kurulu olan ören yerinde pek çok tarihi yapı bulunmaktadır.

Yapılan kazı çalışmalarında bölgede tiyatro ve çeşitli ev kalıntıları bulunmuştur. Ayrıca Pitane Antik kentine uğradıktan sonra Çandarlı kalesine de uğrayabilirsiniz. Çandarlı kalesinin ne zaman, kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Günümüze gelene kadar çok kez onarım çalışmaları yapılmıştır. Kalenin görkemli beş kulesi bulunmaktadır. Yürüyüş yapmayı sevenlerin doğayla baş başa kalmak isteyenlerinde uğrak adresi de Nebiler köyü olmaktadır.

Köyde bulunan nehir, şelale ve mağara keşfedilmesi gereken yerler arasındadır. Volkanik olaylar sonucunda oluşan krater gölü olan Karagöl de Karadağ da yer almaktadır. Doğanın size sunduğu güzellikleri keşfe çıkacağınız eşsiz bir bölgedir.

Sosyal Hayat

Ailelerin ve orta yaş üstü ziyaretçilerin uğrak yeri olan Dikili de gece hayatı sakin geçmektedir. Kafe ve barların bulunduğu oldukça salaş olan mekanlar bulunmaktadır. İşletmeler genel olarak sahil şeridinde konumlanmıştır. Huzurlu bir tatil isteyenler, gecenin de sakin geçmesini istemektedirler.

Değerlendirme
Ulaşım
Konaklama İmkanları
Sosyal Aktiviteler
Fiyat
Önceki İçerikGöbeklitepe Gezi Rehberi