elazığ gezi rehberi

Halk dilinde “Gakkoşların” şehri olarak da tabir edilen gelişmiş doğunun incileri arasında yer almaktadır.

Elazığ Nerede?

Doğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş incilerinden birisi olan ilimizin batısında Malatya, doğusunda Bingöl, güneyinde Diyarbakır ve kuzeyinde de Tunceli dörtgeninin ortasında yer almaktadır. Kentte ulaşımın oldukça kolay olması önemli bir avantajdır.

Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu bölgesinin incilerinden biri olarak adlandırılan ilimizde fevkalade doğası, tarihi mirasları, camileri, medreseleri, türbeleri, kaleleri, kaplıcalarıyla ve yaz aylarında kamp yapmayı sevenler için de çeşitli seçenekler sunan şehrimiz her yıl ziyaretçilerinin akınına uğramaktadır.

Etnografya müzesi, Buzluk mağarası, Harput kalesi gibi görülmesi gereken yerler arasında listenize eklemelisiniz. Ayrıca meşhur kaplıcalarıyla her yıl yerli ve yabancı insanların şifa arayıp bulduğu yerdir.

Buzluk Mağarası, mağaranın kendine özgü bir özelliği olan yaz aylarının o kavurucu sıcağında bile buzlu olması ziyaret edenlerin ilgisini fazlasıyla çekmesinin yanı sıra dünyada da bu özelliğe sahip sayılı mağaranın yer aldığı bilinmektedir. Mağarada oluşan buzlarla eski dönemlerde insanların geçimlerini sağladıkları halk arasına dolaşan bir rivayettir.

Harput Tepesi, kazı çalışmaları esnasında bölgede sayısız tarihi kalıntılar bulunmuş olup müzelerde sergilenerek ziyaretçilerinin beğenesine açılmıştır. Rakım olarak oldukça yüksekte yer alan tepe, bütün şehri tabiri caizse ayaklarınızın altına seren manzarasıyla sizi büyüleyecektir. Kalenin tarihi dokusuna zarar verilmeden tekrar restore edilerek ve ilave kısımlar yapılarak ziyaretçilerinin beğenisine açılmıştır.

Sosyal Aktiviteler

Oldukça gelişmiş doğu illerimizden birisi olan ilimiz de ulaşım kolaylığıyla yürüyerek bile gidebileceğiniz aktif bir gece hayatı bulunmaktadır. Kaldığınız otellerin yaptığı eğlencelerin yanı sıra kent merkezinde de çeşitli aktivitelere düzenlenebilir, yöresel lezzet festivalleri, kafeler, restoranlarıyla güzel bir gece geçirebilirsiniz.

Elazığ Ne Zaman Gidilmeli?

Kış aylarının sert ve yağmurlu yaz aylarının ise yakıcı bir sıcağının olduğu ilimizde iklim değişikliğinin yer yer görüldüğü ve bunun sebebinin de şehre inşa edilen Keban barajından ötürü olduğu belirlenmiştir.

Yaz aylarında görülen kavurucu sıcaklardan bunalmak istemiyorsanız serin ve yer yer yağışlı olduğu ilkbahar mevsiminde gitmeyi düşünebilirsiniz.

Konaklama Tavsiyeleri

Ulaşım bakımından oldukça kolay olan şehirde, her bütçeye uygun fiyatlarda otel, butik otel, tesisleri ve pansiyonlarıyla oldukça fazla seçenek sunmakta olup yerinizi önceden ayırtmanız gerekebilir. Özellikle yaz aylarında seyahat etmeyi seveler tarafından fazlaca talep gören bir ilimizdir.


Hediyelik Ne Alınmalı?

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan ilimiz el işlemeleri ve çeşitli el sanatlarıyla yöreye özgü tülbentleriyle oldukça fazla hediye seçeneği sunmaktadır.

Ne Yemeli?

Doğu Anadolu bölgesinin ender şehirlerinden olan ilimizde tam bir lezzet şölenine tanık olacaksınız. Yöreye özgü olan Harput çorbası ve köftesi, lobik çorbası, sırın, küncülü köfte, dolanger, orcik gibi belki lezzetlerini daha önce bildiğimiz ama ismi yöreye özgü lezzetlerdir.