erdek gezi rehberi

Ülkemizde Balıkesir ilinde bulunan güzel bir tatil yeridir Erdek. Nüfusu kış aylarında fazla kalabalık olmamakla birlikte son yıllarda yaz aylarda hızlı bir artık göstermektedir. Oksijen bakımından yüksek oksijen kapasitesine sahip olan havası ve güzel denizi ile tatilcilerin vazgeçilmez rotasıdır.

Ayrıca Erdek’te otel turizminin dışında İstanbul’a yakın olması ve ulaşımın kolaylığından dolayı yazlık ev sahibi olanların sayısı da oldukça fazladır. Uzun yıllardır yazlık ev almak deyince birçok insanın aklına gelen ilk yer Erdek’tir. Erdek’in tarihi 5000 yıl öncesine kadar dayanmakla birlikte birçok kez işgal edilmiştir ve en son 1922 yılında özgürlüğüne kavuşmuştur.


Gezilecek Yerler

Erdek’i gezmeye altın renkli kumsallarından başlamak gerekir. Güneşin ve denizin tadını çıkarmak için, zeytinliklerle çevrili doğası ile huzur kaynağıdır. Kyzikos Antik Kenti; Roma İmparatorluğu’ndaki en büyük sütun başına sahiptir. Dünyanın 8. harikası olarak görülmektedir. Hadrianus Tapınağı; aslında burası büyük bir antik kent değil sadece bir kalıntı. Kalıntılar arasında anfi tiyatro, bir tapınak ve manastır var.

Kirazlı Manastırı

Havari Lukas’ın yaptığına inanılır ve tarihte Rumların dini merkezi olarak kullanılmıştır.

Zeytinli Ada

Adını üzerindeki zeytin ağacından alan ada da Meryem Ana kilisesi bulunur. Bir dönem ziyarete açıktı fakat şu an kazı çalışmalarından dolayı kapalı. Kazılar bittiğinde Türkiye’nin ilk ada müzesi olacak.

Seyit Gazi Tepesi

Bütün Erdek’i görebileceğiniz tepedir. Hıdırellez zamanlarında çok kalabalık olur.

Erdek Açık Hava Müzesi

Adının müze olduğuna bakmayın aslında çok küçük bir alan ve içinde Kyzikos’dan getirilen kalıntılar var. Erdek’in köyleri; otogardan minibüsle ulaşılan irili ufaklı birçok köy barındırıyor. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz ve köylülerin sattığı organik ürünlerden alabileceğiniz enfes bir fırsat.

Nerede?

Marmara denizinin güneyinde kalan Balıkesir ilçesindedir. Komşuları Bandırma ve Marmara adasıdır. Erdek, Erdek körfezinde yer almaktadır. Ulaşımı oldukça kolay olan Erdek, İstanbul’a 360 kilometre ve Bandırma’ya sadece 22 kilometredir.


Ne Zaman Gidilmeli?

Erdek’e yaz aylarında gidilmeli. Sezon dışı zamanlarda gittiğinizde sıkılabilirsiniz. Yaz aylarında ise yazlıkçıların gelmesi ile ayrı bir güzel olur. Denizin ve güneşin tadını çıkarmak için yaz aylarını kaçırmayın. Akdeniz gibi değildir suyu çabuk soğur bu yüzden ağustos ayından sonra denize girmeniz pek mümkün değildir.

Erdek’de Nerede Kalınır?

Burası özenle tasarlanmış butik otellerin ya da lüks otellerin bulunduğu bir yer değil. Burada pansiyonculuk daha çok iş yapar. Otogara indiğinizde pansiyon diye bağıran insanlarla karşılaşacaksınız. Ayrıca kamp alanları da güzeldir. Gitmeden iyi bir araştırma yapmanızda fayda var.

Sosyal Aktiviteler

Erdek sahillerinde gitar çalan çok insan göreceksiniz onlara katılmak bedava. Tatilcilerin en büyük eğlencesi ise gece çıkıp dondurma yemek. Bunlar yetmez diyenlere geceleri takılacak birkaç bar ve kafe mevcut. Ama beklentinizi yüksek tutmayın.