eskişehir gezi rehberi

Eskişehir, İç Anadolu bölgesinde yer alır. Son zamanlarda özellikle öğrencilerin yoğun olarak tercih ettikleri bir şehir haline gelmiştir.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Odun pazarı bölgesi, Eskişehir’in çok eski bir yerleşim yeridir. Bu nedenle bu bölgeye son zamanlarda yatırımlar yapıldı. Yapılan yatırımların ardından bölge ayrı bir görünüşe kavuşarak görülmeye değer bir hal aldı.

Odun pazarı evleri, Osmanlı mimarisinin örnekleri arasında yerini alır. Evlere yapılan restorasyonlar ile farklı bir görünüme kavuştu. Bulunan evlerin bazıları butik otel, kafe, restoran, müze ve hediyelik eşya dükkanı olarak kullanılıyor.

Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi, gezilmesi ve görülmesi gereken bir diğer yerlerdir. Porsuk çayının bir özelliği de Sakarya Irmağı’nın uzun kolunun olmasıdır. Eskişehir’in içinden geçmektedir. Çevresinde kafe ve restoranlar yer alır. Bahar ve yaz mevsiminde gondol ve bot turları düzenlenir. Bu sayede Porsuk çayının keyfini daha çok çıkarma imkanı yakalanmış olur. Adalar bölgesi bu alanın en ünlü olanıdır.

Sezova bilim sanat ve kültür parkı, çocukların ilgisini çeken ve keyifli zaman geçirebilecekleri bir alandır. Park Kütahya, Eskişehir yolu üzerinde yer alır. Parkın içerisinde bir çok gezilecek alan yer alır. Çocuklar açısından oldukça önemli ve güzel bir alandır.


Kurşunlu Camii ve Külliyesi, tarihi yapıtlar arasında yerini alır. Kurşunlu Camii en önemli dini yapıtlar arasında bulunur. Külliyenin bölümleri, Lületaşı müzesi, el sanatları çarşısı, fotoğraf müzesi ve cam üfleme atölyesi bulunur.

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi, tarihi evlerin birisinde yerini alır. Müzenin ismi Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’dir. Müze içerisinde Yılmaz Büyükerşen ve öğrencilerinin yaptığı heykeller yer alır. İki yüze yakın bal mumu heykeli bulunur.

Kentpark, Eskişehir otobüs terminalinin karşısında bulunur. Ünlü bir park olmasının nedeni Türkiye’nin ilk yapay plajının burada yer alıyor olmasındandır. Özellikle havaların ısındığı zamanlarda bir çok kişinin tercih ettiği bir alandır.

Eskişehir Nerede?

Eskişehir, İç Anadolu Bölgesinin kuzeybatı yönünde yerini alır. Şehir orman ve steplerin arasında yerini alır. Aynı zamanda şehir İpek yolunun geçiş yolunda bulunur.

Ne Zaman Gidilmeli?

Eskişehir’e gidip gezmenin en doğru zamanı bahar ve yaz aylarıdır. Bu sayede Eskişehir’in tadını doyasıya çıkarma durumu söz konusu olur.

Nerede Kalınır?

Eskişehir’de her bütçeye uygun kalınacak alan bulunur. Kişilerin istedikleri konaklama yerini seçerek bütçelerine uygun bir şekilde Eskişehir’de kalma imkanları mümkündür.


Sosyal Aktiviteler

Eskişehir’de bulunan öğrencilerin çok olması nedeniyle Eskişehir’in gece hayatı oldukça renkli ve eğlencelidir. Eskişehir gece hayatını tam anlamıyla yaşayan ve yaşatan bir şehirdir. Bir çok gece mekanı mevcuttur. Ancak öğrencilerin en fazla tercih ettiği bar ve kulüpler çok daha eğlenceli alanlardır. Her kişiye uygun bir çok eğlence mekanı yer alır.