faralya gezi rehberi

Uzunyurt olarak da bilinen Faralya, Fethiye’de cennetten bir köşe. Köy halkının ekonomisi tarım ve hayvancılığa bağlıdır. Üç mahalleden oluşan küçük bir köydür burası. Keşfedilmesi hayli zaman alsa da günümüzde yerli ve yabancı turistle dolup taşmaktadır. Bölge oldukça dik yamaçlara sahiptir, bu yüzden tatilcileri biraz zorlayabilir. Tarihi kalıntıları oldukça fazladır, zaten bölgenin büyük bir çoğunluğu sit alanı olarak korunmaktadır. Times dergisi Faralya’yı Türkiye’de bulunan altı gizli cennet arasına almıştır.

Gizemli Koyu Keşfedin

Öncelikle Kelebekler Vadisi’ni ziyaretle başlayın. Serin şelalenin altında huzuru bulacağınızdan eminiz. Burası cennetten bir köşe gibidir. Buraya araç ile ulaşabileceğiniz gibi tekne ile deniz yoluyla da ulaşabilirsiniz. Havanın rüzgarlı olduğu zamanlarda teknenin geri dönme riski her zaman mevcut. Araçla ulaşım daha uzun sürmektedir. Kabak Koyu, buranın en güzel ve göz alıcı ikinci koyudur.

Kabak Koyu’na ulaşım yürüyerek yarım saatte ya da traktörlerle sağlanır. Yolu biraz bozuktur. Tekne ile ulaşımda vardır. Burada deniz sakin ve berraktır. Yeşilin ve mavinin buluştuğu muhteşem bir ortamdır. Buradaki bitki örtüsü de oldukça zengin ve dikkat çekicidir. Kabak Koyu’nda konaklama yeri olarak bungalov tarzı evler vardır. Faralya’da konaklamanızı tavsiye ederiz. Faralya’da Likyalılar ve Romalılara ait kalıntılarda mevcuttur.

Her yerde bu kalıntılara rastlamanız mümkün. Türkiye’de en uzun yürüyüş yolu olarak bilinen ve yerli yada yabancı her gezginin yürümek istediği Antik Likya yolunun bir kısmı da Faralya’dan geçer. Doğa yürüyüşünü sevenler için eşsiz bir yürüyüştür. Antik Likya yolu ayrı bir tatil macerası oluşturur. Aktaş Plajı, Kabak koyu ve Kelebekler Vadisi’nden sonra ilk gidilmesi gereken yerlerden birisidir. Buranın bir bölümü ufak taşlarla örtülüdür ve etrafını ise beyaz kayalar çevreler. Taşların ve kayaların oluşturduğu görüntü farklı bir ortam yaratmaktadır. Ayrıca on iki adalar tekne turu yapmadan, bol bol ada çayı, dağ kekiği ve bal almadan dönmeyin.

Faralya Nerede?

Faralya, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlıdır. Fethiye’ye uzaklığı 25 kilometre Muğla’ya uzaklığı ise 165 kilometredir. Dalaman hava limanından Fethiye’ye servis ile gelirseniz buradan Faralya’ya minibüsler kalktığını göreceksiniz.

Ne Zaman Gidilmeli?

Faralya denizin ve güneşin tadını çıkarmak için kesinlikle yazın gidilmesi gereken yerlerden birisi. Yaz kalabalığına dayanamam diyenlerdenseniz haziran ve eylül aylarında da denize girilebilir.

Bungalovlarda Kalın veya Kamp Yapın

Faralya’da konaklama oldukça çeşitlidir. Her bütçeye uygun otel ve pansiyon bulmak mümkündür. Otellerin dışında kamp alanları da vardır. Çadır da kalırım diyenlerin deneyebileceği bir alternatif. Ayrıca Faralya’da ağaç evlerde konaklama imkanı da bulabilirsiniz.

Sosyal Aktiviteler

Eğlence mekanları mevcut, fakat hepsi orta ölçekli yerler. Fazla lüks bir gece kulübü beklerseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ayrıca deniz ürünleri bol miktarda vardır ve güzel bir rakı sofrası da kurdurabilirsiniz.