göbeklitepe gezi rehberi

Göbeklitepe, dünyadaki diğer benzerlerine kıyasla orijinal hali günümüze kadar korunarak gelmiş en eski tapınaktır. 12 bin yılı aşkın süredir ayakta kalmayı başarmıştır. Mısır Piramitleri ve İngiltere’deki Stonehenge gibi tarihi yapıtlardan çok daha eskidir. Bu nedenle de dünyanın pek çok noktasından turistleri ülkemize çekerek kültür turizmimize büyük değer katmaktadır. 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girerek değerini katlamış ve adını daha fazla kişiye duyurmuştur. 2019 yılının Göbeklitepe Yılı ilan edilmesi ile yurt içi ve yurt dışı ziyaretçilerinin sayısında ciddi artış beklenmektedir.

Göbeklitepe Nerede?

Birinci dereceden arkeolojik sit alanı olarak sınıflandırılan Göbeklitepe, Güneydoğu Anadolu bölgesinde Şanlıurfa’ya bağlı Örencik Köyü yakınlarındaki Tek Tek Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır.

Nerede Kalınır?

Göbeklitepe, Şanlıurfa şehir merkezine 15 km uzaklıktadır, dolayısıyla şehir merkezindeki otellerde konaklama imkanından yararlanılabilir. Şehir merkezinden kalkan 100 numaralı otobüsler sayesinde de otelden kolayca sit alanına ulaşım sağlanabilir. Mesafe uzak olmadığından, ziyaretçiler kendi araçlarıyla ya da araç kiralayarak kendi imkanlarıyla da rahatlıkla Göbeklitepe’ye gidebilirler.

Göbeklitepe’ye Ne Zaman Gidilmeli?

Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu bölgesine hakim olan karasal iklimi nedeniyle yazın çok sıcak, kışın çok soğuk olur. Bu nedenle Göbeklitepe’yi rahatça gezebilmek için en uygun zaman, havanın ılıman olduğu ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Eylül, Ekim, Nisan ve Mayıs aylarında, hafta sonunu resmi tatillerle de birleştirerek küçük güzel bir kültür gezisi düzenlenebilir.

Gezilecek Yerler

Yaşayan tarih Göbeklitepe’yi gezdikten sonra, Göbeklitepe civarında uğranacak pek çok güzel yer vardır. Bunlardan biri, kültür gezinize kesinlikle eklenmesi gereken Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’dir. Müzede, Neolitik Devre (M.Ö. 8000-5000), Kalkolitik Devre (M.Ö.5000-3000) ve Eski Tunç Çağı (M.Ö. 3000-2000) dönemlerine ait eşyalar ile Asur, Babil ve Hitit çağlarından kalma tarihi eserler sergilenmektedir. Gezilebilecek yerler arasında arkeoloji müzesinin hemen yanındaki Haleplibahçe Mozaik Müzesi, yörenin mutfak kültürünü yansıtan Mutfak Müzesi, şehrin en ünlü ziyaret noktası olan Balıklıgöl, Aynzeliha Gölü, Şanlıurfa Kalesi, Harran Sit Alanı, Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara ve Fırfırlı Cami (On İki Havari Kilisesi), geziye renk katacak seçenekler arasındadır. Şehrin en meşhur alışveriş noktalarından olan Tarihi Şanlıurfa Çarşıları da, Şanlıurfa hatırası almak ve güzel bir kahve içmek için en otantik yerdir.

Göbeklitepe’de Yaşam

Bölgede, özellikle de şehir merkezinde pek çok müzikli ve alkollü eğlence mekanı mevcuttur. Fakat bölgedeki eğlence kültürünü özel yapan, kendine has sıra geceleridir. Sıra gecesi, birbirini tanıyan insanların haftada bir, ayda iki kez gibi belirli aralıklarla kendi evlerinde düzenledikleri, yemekli ve türkülü bir eğlence çeşididir. Bunun dışında, sohbet ve oyun ağırlıklı gelişen “dost meclisleri” de şehrin kendi eğlence kültürünün bir parçasıdır. Şehir merkezinde yerli ve yabancı turistler için sıra geceleri düzenleyen mekanlar bulunmaktadır.