göcek gezi rehberi

Göcek, mavi bir düş gibi uzanan berrak deniziyle, sınırsız güzelliği ve doğa şaheseri görüntüsüyle bir cenneti andırır. Son yılların gözdesi olan bu tatlı tatil beldesi zamanla turistlerin de uğrak yeri haline geldi. Huzurlu doğasıyla ruhunuzun istirahate çekilebileceği bu güzel yer, doğal güzellikleri ve tarihi yapısıyla da görenleri kendine hayran bırakıyor.

Ulaşım

Göcek, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlıdır. Fethiye ya da Ölüdeniz’den yapacağınız yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuktan sonra kolaylıkla buraya varabilirsiniz. Yeterli altyapısı sayesinde ise karayolu, hava yolu ve deniz yolunu kullanarak sorunsuz bir şekilde Göcek’e ulaşabilirsiniz.

Ne Zaman Gidilmeli?

Tüm yılın yorgunluğunu atmak istediğiniz bir yaz tatili düşünün. İster dinlenerek, ister eğlenerek geçireceğiniz bir zaman dilimi planlıyorsanız Göcek sizin için en uygun tatil yerlerinden biri olabilir. Güzelliği birbiriyle yarışan şirin koyları ve nefis kumsalları ile Göcek tatilinizde muhteşem bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda irili ufaklı adalara da ev sahipliği yapan bu tatlı belde, sizleri yaz ve bahar aylarında harika bir doğa keşfine çıkarabilir. Ancak siz güneşi sevmeyen tatilcilerdenseniz, Göcek’ten uzak durmalısınız. Çünkü Göcek’in güneşi size asla acımayacaktır. Köşe bucak güneşten kaçtığınız bir tatil yapmak istemiyorsanız Temmuz ve Ağustos ayları için farklı rotaları tercih edebilirsiniz.

Villa Tatiline Ne Dersiniz?

Eğer grup halinde gidecekseniz, özellikle son birkaç yıldır Göcek’te artan villa turizminin nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Yazlık ve villa kiralayarak rahat bir konaklama sayesinde eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz. Ancak kalacak yer için daha uygun bütçeli yerler arıyorsanız Göcek’te bulunan çeşitli otel, pansiyon ve butik otelleri değerlendirebilirsiniz.

Göcek Gezilecek Yerler

Göcek size maviyle yeşilin ittifakında dinlenebileceğiniz ve tarihin ilginç kalıntılarında merakınızı giderebileceğiniz bir tatil imkanı sunuyor.

Kayaköy

5 bin yıllık geçmişe sahip Kayaköy eski bir Rum yerleşkesidir. Yakın tarihimizde kritik öneme sahip bu köyde yaşayan Rumlar, Yunanistan’la yapılan nüfus mübadelesi sonrasında Türklerle yer değiştirmiştir. Ancak Kayaköy’de Rum kültürünün izlerini hala görebilirsiniz.

Telmessos Antik Tiyatrosu

Telmessos Antik Tiyatrosu, yaklaşık 26 yıl önce yapılan kazılarla gün yüzüne çıkmıştır. Roma döneminden kaldığı bilinen bu tiyatro yaklaşık 5 bin kişilik kapasiteye sahiptir. Yılların verdiği hasarlara rağmen görkemli görüntüsünden hiçbir şey kaybetmemiş bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Gemiler Adası

Çeşitli teknelerle ulaşım sağlayabileceğiniz bu adada Bizans Dönemine ait kilise ve şapelleri görebilirsiniz. Dini yapılara meraklıysanız bu ada kesinlikle görülecekler listenizde olmalı!

Tlos Antik Kenti

Mitolojiye meraklıysanız Pegasus’un yaşadığı yer olan bilinen bu antik kenti daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Ayrıca bu kent UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde de yer alıyor. Mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan bu kent sizi 11 bin yıl önceye götürecek.

Sosyal Aktivite İmkanları

Göcek eğlenceli bir gece hayatı isteyenlere ne yazık ki büyük imkanlar sunmuyor. Ancak akşamları müzik eşliğinde hoş sohbet edebileceğiniz çeşitli mekanlarda vaktinizi değerlendirebilirsiniz.