golyazı manzara

Eski adı Apolyont gölü olan günümüzde ise Uluabat gölü olarak bilinen göl kıyısına kurulmuş bir yarım adadır. Işık Tanrısının evi olarak da bilinen Gölyazı Apollon Krallığının merkezidir. Ufak taş bir köprü ile anakaraya bağlanır. Aynı zaman da burası göçmen kuşların da evi niteliğindedir. Yavrulama döneminde Manyas Gölü’nde konaklayan göçmen kuşlar balık bolluğu nedeni ile Uluabat gölünü de tercih eder. Kuşların geldiği mevsimde Gölyazı fotoğrafçı akınına uğramaktadır. Fotoğraf tutkunları hiçbir yerde bulamadıkları kareleri burada yakalayabilirler. Gölyazı’nın tamamı bugün birinci derece sit alanıdır ve 2006 yılından beri tarihi Kent Birliği’ne üyedir.

Gölyazı’nda Gezilecek Yerler

Gölyazı küçük bir yer o yüzden gezmesi fazla zaman almıyor, günübirlik turlarla gitmek yetecektir. Gölyazı da görecek fazla bir şey beklemeyin önemli olan sokaklarını gezmek, huzurunu tatmak ve bol bol fotoğraf çekmektir. Zaten kuşların ve fotoğrafçıların da buluşma noktasıdır. Az da olsa gezip görülecek yer var ve meraklıları için hemen sıralayalım. İlk göze çarpan yer, köyün hemen girişinde bulunan Aziz Panteleimon Kilisesi. Burası Anadolu Rum Ortodoks kilisesinin özgün mimarilerinden biridir.

Yapımı 1900’lerin başına dayanır. Yakın zaman da restore edilmiştir ve ziyarete açıktır. Apollon Tapınağı, Gölyazı’yı çevreleyen Kızadası’nda bulunur ve buraya gitmek için tek ulaşım yolunuz teknelerdir. Mermerden görkemli duvarları zaman zaman sular altında kalsa da görülmeye değer. Ağlayan Çınar, köyün sembollerinden biridir ve ilk karşınıza çıkacak noktadadır. Ağaç yıllar içinde yan yatmış ve gövdesinin bir bölümünden kaynak suyu çıkarak bir havuz oluşturmuştur. Bu yüzden de adı Ağlayan Çınar olarak kalmıştır. Zambak Tepe, Gölyazı’ya gidip de gün batımını izlemeden sakın dönmeyin.

Meydandaki çay bahçesinden yürümeye başladığınızda 15 dakika da ulaşacağınız Zambak Tepe gün batımı izlenecek en güzel noktalardan birisi. Zambak Tepe denmesinin nedeni ise, Mübadele öncesi bölgede yaşayan Rumlarda mezar başına zambak dikme geleneği varmış ve ismi Zambak Tepe olarak kalmış. Antikçağda ise burada bir amfi tiyatro olduğu bilinmektedir ve tiyatronun kalıntıları hala vardır.

Ulaşım

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı bir köydür. Bursa-İzmir yolundan rahatça ulaşılabilir. Ayrıca Nilüferden kalkan minibüslerde vardır. Gezmek için gidenlere tavsiyemiz kendi araçları ile gitmeleridir.

Yılın Her Zamanı Güzel

Her mevsim gidebilirsiniz. Fotoğraf tutkunlarına tavsiyemiz göçmen kuşların geldiği zaman gitmeleridir. Soğuk olmasın sıcakta beni yakmasın keyifli bir gün olsun isteyenler için ise en iyi zaman Nisan ve mayıs aylarıdır.

Konaklama

Pansiyon ve oteller mevcut ama günübirlik gitmenizi tavsiye ederiz. Buradaki oteller sizleri tatmin etmeyeceği gibi aynı zaman da nikahsız çift kabul etmiyoruz gibi çağdışı olaylarla da karşılaşabilirsiniz.

Sosyal Aktiviteler

Küçük bir balıkçı köyü olduğu için herkes kendi halinde ve gece hayatı yok. Gece hayatı için şehir merkezini tavsiye ederiz.