göynük gezi rehberi

Göynük Kentsel sit alanı olarak ilan edilmiş bir ilçedir. İlçede yerleşim kurmuş eski uygarlıklar oldukça fazladır ve bu uygarlıklardan kalma kalıntılarda vardır. Göynük’te bulunan köylerde birçok yazıt ortaya çıkarılmıştır. Tarihi bakımdan çok zengindir. Göynük’ün mimarisi Osmanlı mimarisidir ve bu mimari yapısı ile turistlerin dikkatini çekmektedir. Osmanlı mimarisinin yanı sıra, Arnavut kaldırımlı daracık sokakları, Anadolu kokan insanları, sessizliği ile huzuru çağrıştırır. Ayrıca Cittaslow (sakin şehirler) birliğine üyeliği bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler

Zafer kulesine çıkarak gezinize başlayın. Cumhuriyet döneminin ilk kaymakamı tarafından inşa ettirilmiştir ve Göynük’ün en yüksek yapısıdır. Buradaki manzaraya hayran kalacaksınız. Göynük’ün yaklaşık 27 kilometre kadar doğusunda Sünnet Gölü vardır. Bu göl bir heyelan çukurunda yer almaktadır. Piknik yapmak için ideal bir yerdir. Çevresinde konaklama alanları vardır ama kalmanızı tavsiye etmiyoruz. Yürüyüş parkurları ve temiz havasının keyfini çıkarın. Bir diğer göl olan Çubuk Gölü ise Göynük’e sadece 11 kilometre uzaklıktadır.

Çubuk yaylasında bulunur ve çubuk yaylasında doğa yürüyüşü yapmak isterseniz ideal bir yerdir. Arkadaşlarınızla doğa yürüyüşü programları yapabilirsiniz. Akşemseddin Hazretleri Türbesi, altıgen yapıya sahip bir mimari örneğidir. Sandukaların kabartma süsleri ve Osmanlı ağaç işçiliğinin en iyi örneklerinden biridir. Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı, 1335’de yapılmıştır ve bölgenin ilk Osmanlı eserlerindendir.

Göynük Açık Hava Müzesi, ilçedeki kazı çalışmalarında Frigyalılara ait eserler çıkmış ve bu eserler yol kenarında sergileniyor. Bu eserlerin yanına arabalar park ettiği için gerçek anlamda bir müze beklemeyin. Arabalar yüzünden fark edemeyip geçebilirsiniz bile.

Göynük Nerede?

Bolu ilinin bir ilçesidir. Göynük’ten Bolu merkeze ulaşım 98 kilometre sürmektedir. İlçenin Ankara ve Eskişehir’e sınır komşuluğu vardır. Ulaşım oldukça kolaydır. İster otobüsle isterseniz de özel aracınızla ulaşabilirsiniz. En yakın hava alanı Ankara’da bulunmaktadır.

Ne Zaman Gidilir?

Yazı ayrı güzel kışı ayrı güzeldir. Orman havası olduğu için yaz sıcağı sizi boğmaz, kışın ise kar zamanına denk gelirseniz fotoğraf makinenizi fazlaca kullanacaksınız demektir. Karın altında kalmış göynük sokaklarını gezmek çok zor olsa da manzara gittiğinize değecektir. özellikle kar zamanı gideceğim diyenler kaymayan sağlam ayakkabılar giysin.

Nerede Kalınır?

Göynük konaklama açısından oldukça zengin. Osmanlı mimarisine uygun yapılmış o şirin evlerin bazıları butik otele bazıları pansiyona çevrilmiş. Göynük’e gidip de o mimari harikası olan evlerde kalmadan sakın dönmeyin. Her bütçeye uygun konaklama mevcut, gitmeden otel araştırmanızı yapın ve yerinizi ayırtın. Anadolu insanı olduğu için otel rezervasyonunda pazarlığa açıklar, ısrarcı olursanız fiyatları biraz daha aşağıya çekebiliyorlar.

Sosyal Aktiviteler

Göynük’te gece hayatı beklentisi içine girmeyin. Gece yapılacak en güzel şey ormanın sesini dinleyerek huzurla çayınızı yudumlamanız ve kitabınızı okumanız olacaktır.