heybeliada gezi rehberi

Marmara Denizi’nde bulunan ada, İstanbul’a bağlıdır. Büyükada ve Kınalıada ile birlikte Prens Adaları olarak adlandırılır. Büyükada’dan sonraki en büyük adadır. Doğayla iç içe ve yeşil alanın fazla olmasından dolayı oldukça ilgi çekiyor.

Heybeliada Nerede?

Marmara Denizi’nde bulunan ada, İstanbul’a bağlıdır. Adalar Belediyesi yönetiminde olan ada, belediyenin mahallesi olarak geçiyor. Sakin ve kalabalık olmayan ada, İstanbul’a yakın olmasından dolayı ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarıyor.


Heybeliada Gezilecek Yerler

Denizi ve tarihi mekanlarıyla ilgi odağı olan ada, güzelliği ve şıklığıyla ziyaretçileri adeta büyülüyor. Bahar ve yaz aylarında yoğun ilgi gören adayı gezip görmek ve tarihi mimarileriyle geçmiş hakkında bilgi sahibi olmak mümkün.

Aya Yorgi Manastırı

Uçurum kenarında olmasından dolayı Uçurum Manastırı olarak anılan bu mekan, 16.yy’ da inşa edilmiş. Doğa ile iç içe olan bu manastırda tarihi yansıtan birçok bilgiye ulaşmak mümkün.

Heybeliada Ruhban Okulu

9.yy’da inşa edilen bu okul, din adamı yetiştirme amacıyla inşa edilse de sonraki dönemlerde kapatıldı. Şimdilerde özel gün ve gecelerde misafirlere ev sahipliği yapıyor.

Deniz (Bahriye) Lisesi

Adaya gelirken göze çarpan ilk yapıdır. 1773 yılında kurulan bu yapı, hizmet verdiği sürece birçok isim değişikliği yaşamıştır. 2016 yılına kadar hizmet veren lise, kapatılan diğer askeri liselerle birlikte eğitim hayatını noktaladı. Kapılarını artık yalnızca ziyaretçilere açıyor.

Ne Zaman Gidilmeli?

Yeşil alan bakımından zengin olan ada, ziyaretçiler için oksijen kaynağı. Yazları sıcak geçen adada kış mevsimi genellikle soğuk ve yağışlı geçer. Bisikletle sıkılmadan gezmek ve şehrin kalabalığından kurtulup birazcık sakin ortamda nefes almak için Nisan ve Mayıs ayları ideal. Denizin keyfini çıkarmak için yaz mevsiminin ideal olduğu adada gürültüden uzak bir tatil için kış mevsimi tercih edilebilir.

Heybeliada’da Konaklama Nasıl?

Ziyaretçiler tarafından genellikle günübirlik olarak ziyaret edilen adada konaklamak ve gece hayatını yakından izlemek mümkün. Her zevke ve bütçeye uygun alternatiflerin bulunduğu adada herhangi bir problem yaşamadan konaklama yapma olanağı mevcut. Genellikle tarihi yapılardan oluşan butik otellerde konaklamanın yanı sıra restoran seçeneği de mevcut.

Gündüz gezip akşam başka yerde konaklamak isteyenler için Büyükada ve Kınalıada seçeneği de mevcut. Diğer adalara göre daha büyük olan Büyükada, konaklama açısından da diğerlerine göre daha avantajlı.

Heybeliada Gece Hayatı

Yaz aylarında nüfusun oldukça arttığı adada yaz akşamları da oldukça eğlencelidir. Gündüzleri denize girenlerin yoğun olarak kullanıldığı plaj, geceleri de ziyaretçiler için birçok parti ve eğlencelere ev sahipliği yapar. Birçok kafenin ve çay bahçelerinin bulunduğu adada akşamları ailenizle ya da arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmek kaçınılmaz. Adada hafta sonu turlarken sokaklarda müzik sesleri duyup akşamları sirtaki gecelerine tanıklık edilebilir. Bahar ve yaz aylarında gerçekleşen festivallerle güzel anlara tanıklık yapıp eğlenmek de alternatifler arasında.