ığdır tarih

Iğdır, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan şehirlerinden birisidir. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın büyük bir kısmı Iğdır’da bulunmaktadır. Efsanelere göre, Nuh’un Gemisi Ağrı Dağı’na gelerek burada karaya sabitlenmiştir. Eski bir tarihi bulunan Iğdır, birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İpek Yolu’nun geçtiği bölgelerden birisi de Iğdır şehridir. Yöre halkının geçim kaynağı tarım faaliyetleridir. Aralık, Karakoyuncu ve Tuzluca ilçeleri bulunmaktadır. Iğdır ise merkez ilçe konumundadır. Birçok tarihi zenginliğinden dolayı gezilmesi gereken yerlerdendir.

Gezilecek Yerler

Ermeniler ’in katlettiği şehitler anıtının bulunduğu, Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi il merkezinde bulunmaktadır. Beş adet kılıcın bir araya gelerek oluşturduğu görüntüdeki anıt, Türkiye’de bulunan en yüksek anıt olma özelliğini taşımaktadır. Iğdır, leylekleri ile ünlü bir şehir olduğundan dolayı şehir girişinde büyük leylek heykeli bulunmaktadır. Leylekler yılın her zamanında bu bölgede bulunduğu için şehrin simgesi durumuna gelmiştir.

ığdır gezi rehberi


Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde Tuz mağarası bulunmaktadır. Buradan hem tuz çıkarılır hem de astım hastaları tarafından tedavi edici bir yer olarak bilinir. Eski zamanlarda gözetleme kulesi olarak kullanılan Köroğlu Kalesi de Tuzluca ilçesinde bulunmaktadır. Karakoyuncu hükümdarlığından kalma Koçbaşı Mezar Taşları da Karakoyunlu ilçesinde bulunmaktadır. 1800’lü yıllarda bir gök cisminin düşmesiyle açılmış olan Meteor Çukuru, derinlik ve büyüklük bakımından dünyada ikinci sırada gelmektedir ve Karakoyunlu ilçesine ait yaylada bulunmaktadır.

ığdır müzesi


Hacı İbrahim Gökdek anıtına yaptırılan Gökdekli Kümbeti, Iğdır ilinin Aralık ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 18 dakikalık mesafede bulunan Harman Döven Kervansarayı da Harmandöven Köyü’nde bulunmaktadır. Konaklama yeri olarak günümüze kadar ayakta durmayı başaran bu kervansaray daha sonradan yenileme yapılarak halkın hizmetine açılmıştır. Dünyanın ilk fuar alanı olarak bilinen Karakale Harabesi, Tuzluca ilçesinde bulunmaktadır.

Iğdır Nerede?

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Türkiye’nin en doğusunda bulunmaktadır. Ağrı ve Kars şehirleri ile komşuluğu bulunmaktadır.


Ne Zaman Gidilmeli?

Iğdır, kendine has özellikleri taşıyan mikro klima iklim yapısına sahiptir. Ağustos ayında en yüksek sıcaklık, aralık ayında ise en düşük sıcaklıklara sahiptir. En ideal mevsim ilkbahar mevsimidir. Ayrıca ağustos ayında Iğdır Nahcivan Kültür ve Dayanışma Festivali, Mayıs ayında Iğdır Ağrı Dağı Korhan Yaylası Şenlikleri ve yaz mevsiminde Iğdır Kayısı Şenlikleri yapılmaktadır. Gezinizi bu tarihler arasında gerçekleştirerek şenliklere katılım sağlayabilirsiniz.

Konaklama

Özellikle kış aylarında kayak merkezlerinden biri olmasından dolayı kalacak yer mekanları açısından da gelişmiştir. Belgede birçok otel, pansiyon, motel, apart oteller ve kiralık daireler bulma imkânı vardır. Ayrıca bu mekanlar her türlü bütçeye hizmet vermektedir.

Sosyal Aktiviteler

Gece hayatı bakımından bu bölgede genellikle oteller hizmet vermektedir. Hem alkollü hem de alkolsüz olarak hizmet veren otellerde hoş vakitler geçirebilirsiniz.