iznik gezi rehberi

İznik, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde bulunan Bursa şehrine ait bir ilçedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve tarihte ilk olarak altın para İznik’te basılmış. Bundan dolayı bu bölge Altınşehir olarak da anılıyor. Eski zamanlarda, ilk Türklerin Anadolu’daki başkenti olarak yer almıştır. İznik şehrinin Bursa şehir merkezi ile arasında 85 kilometre, yaklaşık olarak 1 saat 10 dakikalık mesafede bulunmaktadır. Hem kültürel hem doğal hem de tarihsel güzellikleri ile gezilip görülmesi gereken yerlerin başında yer alır.


İznik Nerede?

İznik, Marmara Bölgesi’nde yer alan Bursa’nın bir ilçesidir. İznik ile Bursa arası yaklaşık 1 saat 10 dakika sürüyor. Yalova merkez ile İznik arası yaklaşık bir saat, İstanbul ile İznik arası yaklaşık bir saat sürüyor. İznik ile arasında mesafe az olduğundan dolayı daha çok bu bölgeye İstanbul’dan ziyaretçiler gelmektedir.

İznik Gezilecek Yerler

İznik’te yer alan Ayasofya Camii, diğer adıyla Orhan Camii ilçe merkezinde bulunuyor. Hristiyanlar için önemli yerlerden birisi olarak kabul edilen bu Cami, Eskiden toplanma merkezi olduğu söyleniyor. Daha sonra Osmanlı Döneminde ise camiye dönüştürülmüş. Osmanlı Dönemi’nde Süleyman Şah tarafından yaptırılmış olan Süleyman Paşa Medresesi, Osmanlı Dönemi’nde inşa edilen ilk medresedir.


Bu medrese içerisinde hem gezilip görülecek yerler hem alışveriş yapılacak yerler hem de dinlenmek için kafeler bulunuyor. Roma Dönemi’nden kalma İznik Roma Tiyatrosu ise İznik Gölü civarında yer alır. Buradan önemli kalıntılar çıkarıldığı için hala arkeolojik çalışmalar günümüzde de devam etmektedir. 1380’li yıllarda yaptırılan İznik Müzesi, eski zamanlarda Hayır Kurumu olarak inşa edilmiş, günümüzde ise müze olarak kullanılıyor.

İznik ilçesinde bulunan İznik Gölü özellikle fotoğrafçılar tarafından büyük ilgi görüyor. İznik gölü, Marmara’da bulunan Göller arasında büyüklük olarak 5 sırada yer alıyor. İznik ilçesinde tarihi İznik Çini Fırınları adlı bir kazı mekânı bulunmakta. Bu mekândan ünlü İznik çinileri çıkarılarak müzede sergileniyor. İznik ilçesinde bulunan ve kazıdan çıkarılan eserler İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Ne Zaman Gidilmeli?

İznik Marmara Bölgesi’nde bulunduğundan dolayı iklimi de Marmara iklimidir. Kışları soğuk geçer, yazları ise oldukça sıcaktır. Bunun için tercih edilen mevsim ilkbahar olarak söylenmekte. Ayrıca Bahar ayında İznik’te Bahar Şenlikleri yapılmaktadır. En kalabalık dönem yaz mevsimi oluyor.


Nerede Kalınır?

İznik özellikle fotoğrafçılar ve kampçılar için oldukça tercih edilen yerler arasında bulunuyor. Bu yüzden de kalınacak yer mekanları gelişmiştir. Oteller ve pansiyonlar bulunuyor özellikle manzarasından dolayı İznik Gölü etrafında kalınacak yerler tercih ediliyor.


Sosyal İmkanlar

İznik gece hayatı bakımından çok gelişmemiştir. Fakat ilçe merkezinde bir bar ve kafeler bulunuyor. Onun haricinde İstanbul ve Bursa yakın olduğu için gece eğlenmek isteyenler şehir merkezine rahatlıkla ulaşım gerçekleştirebiliyor.