karaburun gezi rehberi

Karaburun Ege Bölgesi’nin gizli güzelliklerinden birisidir. Karaburun’un denizi, havası kendine özgü güzelliği sahiptir. Yemekleri de oldukça lezzetlidir. Sessiz ve sakin bir yerdir. Rahatlamak için tercih edilebilecek yerlerin arasında bulunmaktadır. İzmir’e bağlıdır ve İzmir’in en küçük ilçesidir. Karaburun’un doğal güzelliği bozulmamış sayılı yerlerden birisidir. Engebeli bir arazi olduğu için yolları keskin virajlardan oluşmaktadır.

Karaburun Gezilecek Yerler

Karaburun’un sakin ve ellenmemiş doğal görüntüsü gittiğiniz andan beri sizi mest edecektir. Günlerinizi sıcak kumun üstünde güneşin tadını çıkararak veya berrak denizinde yüzerek geçirebilirsiniz. Karaburun’da gezmek için tercih edilen yerlerin başında İncirlikoy Akvaryum Plajı gelmektedir. Bu plaj Karaburun’da denize girip suyun tadını çıkarmak için en iyi yerdir.

Ayrıca plaj mavi bayraklıdır. Bir diğer gezilecek yer Bodrum Plajı’dır. Bu plaj Karaburun’un bir diğer mavi bayraklı yani temiz plajıdır. Burada da güneş eşliğinde suyun tadını çıkarabilirsiniz. Bir diğer yer Mimoza Koyu’dur. Mimoza Koyu çakıl taşlı ve sığ bir denize sahiptir. Ayrıca su fazlasıyla temiz ve berraktır. Mimoza Koyu rüzgar almadığı için genellikle sakin bir denize sahiptir. Ailenizle ve çocuklarınızla rahatlıkla yüzebileceğiniz bir yerdir.

Karaburun Nerede?

Karaburun İzmir iline bağlı bir ilçedir. Ege Bölgesi’nin batı kıyısında bulunmaktadır. Karaburun’un batı tarafında Yunanistan’a ait olan Sakız Adası bulunmaktadır. Güney tarafında Çeşme, doğu tarafında ise Urla ilçeleri bulunmaktadır.


Ne Zaman Gidilmeli?

Karaburun Akdeniz iklimine sahip bir yerdir. Mevsimler sıcak ve ılıman geçmektedir. Yılın en sıcak olan ayı Temmuz ayıdır. En çok yağış alan ayı ise Aralık ayıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 17 derece olarak bilinmektedir. En kuran ay ise Ağustos ayıdır. Karaburun tatil ve turizme elverişli bir yerdir. Bu yüzden talep gören bir yerdir. Doğa fotoğrafçılarının da genellikle tercih ettiği bir yerdir. Doğal bitki örtüsünün bozulmayan güzelliği fotoğrafçıların da ilgisini çekmektedir. Bahar aylarında geldiğiniz zaman ise rengarenk çiçeklerin arasında güzel kareler yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Karaburun’a geldiğinizde her tercihe göre konaklama yerleri olduğunu göreceksiniz. Doğa ile iç içe olmak isteyenlerin tercih ettikleri pansiyonlar vardır. Rahat ve konforlu bir tatili seçenler için ise oteller mevcuttur. Ayrıca bütçelerinizi de sarsmayacak konaklama yerleri mevcuttur. Konaklama yerlerinde genellikle aile ortamı olduğundan dolayı içiniz rahat bir şekilde dilediğiniz yeri tercih edebilirsiniz.

Karaburun Gece Hayatı

Karaburun’un gündüzleri kadar geceleri de güzeldir. Gündüz denizin ve güneşin tadını çıkardıktan sonra geceleri dışarıda deniz kenarında çeşitli lezzetleri tadabilirsiniz. Karaburun gece hayatı bakımından pek aktif olamayan bir yerdir. Genellikle orta yaşlı insanların tercih ettiği rahatlamak ve sakinlik arayanların yeridir. Eğlence arayanlar için ise gündüzleri plaj akşamları ise club olan Seal Beach Club tercih edebileceğiniz mekandır. Gün batımına karşı şarabınızı yudumlayıp sakinliğin tadını çıkarabileceğiniz bir mekan ise Karaburun Kalyon Restoran’dır.

Booking.com