kartepe gezi rehberi

Kartepe Kocaeli şehrine bağlı bir ilçedir. İçerdiği Köseköy, Arslanbey, Sarımeşe, Uzunçiftlik, Eşme, Uzuntarla, Derbent, Maşukiye, Suadiye beldeleri sayesinde ünü gün geçtikçe artıyor ve ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Özellikle kış turizminde ön plana çıkan Kartepe’ye tatilciler adeta akın ediyor.

Kartepe Nerede?

Kartepe, Kocaeli ili sınırları içerisindedir. İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü’nden Sakarya’ya doğru uzanan büyük bir ilçedir. Konumu itibariyle İstanbul, Sakarya, Yalova, Bursa gibi şehirlerdeki tatilcilerin çokça tercih ettiği bir yer halini almıştır.

Kartepe’de Gezilecek Yerler

Kartepe bulunduğu konum itibariyle gezilecek yer konusunda sınır adeta sınır tanımaz bir haldedir. Özellikle kış turizminde tercih edilen ilçe doğası ile insanları büyülüyor ve tatilciler tarafından akına uğruyor. Kış tatilinde kayak tutkunu olan insanların aklına gelen ilk kayak merkezlerinden biri olan Kartepe’de bulunan engebeler, manzarayı 20-30 metreyi bulan yükseklikten seyretmenizi sağlasa da yine de burayı tam olarak keşfetmenize imkan vermez.

Aygır Deresinin içinde bulunan Maşukiye Şelalesi kartpostallık görüntüsü ile ziyaretçileri büyüler. Soğuksu Piknik Alanı Bahçecik beldesinde yer alır ve tüm körfez manzarasına sahip bu bölgede piknik yapabilirsiniz. Uzuntarla at yetiştiriciliği ile ünlüdür. Göl kıyısında olması nedeniyle mükemmel manzaralara şahitlik etmek mümkündür.

Kartepe Nerede Kalınır?

Kartepe içerdiği beldeler dolayısıyla çok geniş bir alana yayıldığı için konaklamak isteyen ziyaretçilerine oldukça fazla seçenek sunar. Pansiyonlar, oteller, günlük kiralanan evler ve daha bir çok seçenek kalınacak yerler arasındadır. Natürel ve sakin bir tatil geçirmek isteyen turistler için özellikle kışın çokça ziyaret edilen Kartepe’de birçok otel bulunur. Otellerden en çok rağbet gören otel The Green Park Kartepe olsa da her bütçeye uyacak oteller ve pansiyonlar bulunur. My Green Boutique Hotel, Konak Pansiyon, Cevizdibi Hotel, Kartepe Köşkü, Maşukiye Butik Otel diğer seçenekler arasındadır.

Ne Zaman Gidilmeli?

Genellikle kış turizminde tercih edilir. Kış sporları denildiğinde ilk gelen bölgelerden birisi olan Kartepe Kayak Merkezi, doğal güzellikleri ve modern pistleriyle tatilcilerin ilk kaçamak yerlerinden biri haline gelmiştir. Kartepe dört mevsim ziyaret etmeye müsait olsa da genellikle kışın tercih edilir. Yazın doğa kahvaltıları, pikniklerinde vazgeçilmez yerlerden biri olur, kışın ise kayak merkezi haline gelir. Aralık gibi başlayan kış turizmi Mart ayına dek sürer.

Kartepe Gece Hayatı

Kartepe’de gece hayatında canlı müzik organizasyonları, yarışmalar, dans şovları, gösteri toplulukları aktiviteleri, konserler, dans şovları, mangal partileri gibi etkinlikler yapılır. Seçenek fazla olduğundan dolayı ziyaretçilerin oldukça ilgisini çeker. Green Park Otel, Körfez Bar, Nicomedia Bar, Kadıkonağı Bar, The Wall and The Roof, Vizyon Pub, Crash Borsa Bar, Twelve Bar, gidilecek eğlence mekanlarındandır. Bu eğlence mekanları sayesinde gece hayatı oldukça renklidir. Evlerde bulunan şömine, bahçeye uzanan balkonlar sayesinde geceyi evde geçirmek de bir seçenek olabilir.