kaş gezi rehberi

Meis Adası manzarası ve deniziyle insana ayrı bir huzur veren Kaş, Antalya’nın en gözde tatil mekânlarından biridir. Ağırlıklı olarak turistlere ev sahipliği yapan Antalya aynı zamanda Türkiye’nin her kesimine de ev sahipliği yapan bir tatil şehridir. Antalya’ya yaklaşık 3,5 saat mesafede yer alan Kaş Antalya’nın en hareketli ilçelerinden biridir. Kaş’ta çoğunlukla pansiyonların yer alması ile birlikte farklı oteller de bulunmaktadır.

Kaş’a Ne Zaman Gidilir?

Antalya yılın her mevsimi genel olarak sıcak geçen bir ildir. Tabi Türkiye’nin her bölgesinde olduğu gibi Antalya’da da tatil için en uygun mevsim yaz aylarıdır. Ayrıca ilkbahar mevsiminin Nisan ve Mayıs aylarında, Sonbahar mevsiminin ise Eylül ayında da Kaş tatili yapabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Farklı konaklama seçenekleri bulunan Kaş’ta kalacağınız yer Kaş tatilinden beklentilerinize bağlıdır. Her türlü ihtiyaca karşılık veren konaklama seçeneklerinin bulunduğu Kaş’ta hareketli, denize ve eğlence mekanlarına mesafesi ve sakinliğine göre farklı kategorilerde mekan seçimi yapabilirsiniz. Kaş gece hayatı ise oldukça renkli görüntülere sahip olmaktadır.

Ulaşım

İstanbul’a yaklaşık 12 saat mesafede yer alan Kaş’a farklı ulaşım araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kendi aracınızla gidebilir ve ya şehirlerarası otobüsler ile Antalya’ya gidebilir oradan Kaş’a ulaşabilirsiniz. Kaş genel olarak tüm şehirlere uzak bir mesafede yer alıyor. Havayolu ile ulaşım sağlamak isterseniz Antalya havalimanı ya da Dalaman havalimanını tercih edebilirsiniz. Kaş Antalya’nın bir ilçesi olmasına rağmen Dalaman’a daha yakın mesafededir.

Kaş’ta Gezilecek Yerler

Kekova

Türkiye’nin tek batık kentine ev sahipliği yapan Kekova Kaş tatilinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Kekova da kara ulaşımı yoktur. Bu nedenle kısa bir süreliğine dış dünya ile bağlantınız kesilmiş gibi hissedebilirsiniz. Kekova doğal SİT alanı olarak koruma altına alınan bir ilçedir. Aynı zamanda Türkiye’nin en iyi dalış rotaları arasında yer alıyor.

Kalkan

Kaş’ın görülmesi gereken şirin ilçelerinden biri olan Kalkan Kaş’a yaklaşık 20 km mesafede yer alıyor. Kalkan limanı şahane bir plaj ile çevrelenmiştir.

Demre

Kaş’a yaklaşık 40 km mesafede yer alan Demre ise Kaş tatili listesine yer alması gereken Antalya’nın şirin ilçelerinden biridir.

Kaş Plajları

Kaş tatilinizde Kaş’ın turkuaz görünümlü denizi ile tatilinizin keyfini çıkarın. Kaş’ta bulunan Kaputaj plajı, Akçagerme plajı, Patara Plajı, Küçük Çakıl Plajı İnceboğaz Plajı ve büyük Çakıl Plajı ile denizin keyfini çıkarmaya hazır olun.

Xanthos Antik Kenti

Kaş’ın Kınık köyünde yer alan Xanthos Antik Kenti Likya’nın en büyük idari merkezidir. Aynı zamanda NESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.

Antiphellos Antik Kenti

Kaş Merkez’den yürüyerek ulaşımın sağlanabildiği Antiphellos Antik Kentinde eski dönemlerden kalan birçok tarihi kalıntı yer alır.