kazdağları gezi rehberi

Kazdağları resmi kayıtlara göre 800 bitki florasını barındıran ve 31 endemik bitki türüne sahip adeta bir yeşil cennetidir. Zeytinlikler ve ormanlarla kaplı bu bölge, aldığı nefesi hissetmek ve doğayla baş başa kalıp ruhunu dinlendirmek isteyen ziyaretçiler için mükemmel bir uğrak noktasıdır.

Kazdağları Nerede?

Çanakkale ve Balıkesir sınırları içerisinde yer alan, İstanbul’dan 507 kilometre uzaklıkta bulunan Kazdağları oksijen bakımından dünyanın en zengin ikinci bölgesi olma özelliğini taşımaktadır. Genel olarak kampçıların uğrak noktası olan Kazdağları Balıkesir’in Akçay ve Edremit ilçelerine olan yakınlığıyla kısa sürede birçok turistik bölgeyi tanıyabilme olanağı sağlamaktadır.

Gezilecek Yerler

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alan Kazdağları Milli Parkı büyük oranda Edremit körfezindeki 21,45 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Korumaya alınmış güzelliğiyle yeşil ve mavinin kusursuz uyumunu gözler önüne sererken ağaçların arasında cennete nazire yürüyüş yollarıyla trekking sporu için de oldukça uygundur.

Milli Park giriş ücreti yaya olarak girmek isteyenler için 6 TL, özel araçlı ziyaretçiler için ise 18 TL’dir. Eğer 1-4 gün arasında konaklamak isterseniz 37 TL’lik bir ücret karşılığında unutulmayacak bir deneyim yaşayabilirsiniz. Annesinin ölümünün ardından Kaz Dağı’nın eteklerinde bir köye yerleşen ve büyüyüp serpildikçe güzelleşen ve türlü iftiralarla dağın zirvesine terk edilen Sarıkız’ın efsanesini dinledikten sonra adını bu genç kızdan alan yayladan doğan Sütüven Şelalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Suyunun soğuk olmasına aldırmadan berraklığın içine kendinizi bırakarak huzuru tüm vücudunuzda hissetmenin paha biçilmez hissiyle dolacaksınız. Ardından Sarıkız efsanesiyle ünlenmiş Sarıkız Tepesi’ne yapılacak ziyaret hikayeyi dinleyenleri bir romanı yaşıyormuş gibi hissettirecektir. Kızılkeçilli ve Çamlıbel köyleri bölgede yetişmiş zeytinleri el yapımı yoğurdu ve peyniriyle seçkin bir piknik sunmaktadır.

Bölgenin yakınında bulunan Mıhlı Şelalesi Sütüven’deki görsel şölene doyamayan ziyaretçiler için konaklama noktası olarak tercih edilebilir. Tarih ve kültür meraklıları için Antandros Antik Kenti ve Tahtakuşlar Köyü Etnografya Galerisi kesinlikle es geçilmemelidir.

Kamp Alanları

Albatross, Kaz Dağı, Jippe İda gibi Edremit’te bulunan dağ evleri konaklama için oldukça uygun tercihlerdir. Ayrıca doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için ise İnek Obası Çadır, Endes ve Milli Park’ın içinde yer alan kamp alanları farklı bir kamp deneyimi için en uygun tercihler arasındadır.

Ne Zaman Gidilmeli?

Her mevsim ziyarete uygun coğrafyasıyla Kazdağları ziyaretçisine yılın her dönemi unutulmaz deneyimler vaat etmektedir. Ancak sonbahar ve kış akşamlarının oldukça soğuk ve rüzgarlı geçmesi gezinin sıcak mevsimlerde düzenlenmesini tavsiye ettirecektir. Ayrıca 28 Ağustus-1 Eylül tarihleri arasında Edremit Sahili’nde düzenlenen Zeytinli Rock Festivali sahil kampını seven ziyaretçiler için de fazladan aktivite imkanı sunmaktadır.

Doğaya dönüş temalı dinlencelere yönelik Kazdağları bölgesi isteyenler için Balıkesir ve Çanakkale merkezde uygun mekanları barındırmaktadır. Ancak kamp ateşi etrafında toplanıp şarkılar eşliğinde aydınlanacak geceler gece hayatı fikrine farklı bir açıdan bakmanızı sağlayabilir.