kilis gezi rehberi

Kilis, güneydoğu Anadolu bölgesinde Suriye ile sınırı olan bir ilimizdir. İl, yerleşime uygunluğu bakımından eski tarihlerde Hitit, Babil, Roma, Selçuklu, Pers ve Osmanlı Devletlerine ev sahipliği yapmıştır.

Kilis Nerede?

Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Kilis, Türkiye ile Suriye sınırı boyunca yer alır. Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında geçiş kuşağındadır. Kilis 1995 yılında il olmuştur. Kuzey de Gaziantep, batı da İslahiye, güneyde Suriye-Türkiye sınırı, doğuda Oğuzeli ile komşudur.

Ne Zaman Gidilmeli?

Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında kalan Kilis’te Akdeniz iklimi görülür. Yazları kurak ve sıcak, kış ayları ılık ve yağmurludur. Haziran ayının başlaması ile genellikle yağmurlar sona ererken eylül ayında tekrar yağmurlar başlar.

Gezilecek Yerler

Ravanda kalesi, Belenözü köyünde bulunuyor. Kilis’in kuzeybatısında ve yaklaşık 25 kilometre uzaklıktadır. Dağın tepesindeki en sivri yer oyularak Ravanda Kalesi inşa edilmiştir. 1855 yılında hayırsever Salih Ağa tarafından yaptırılan Salih Ağa Kasteli, Tabakhane Cami yakınında bulunuyor. Sivri kemerli ayaklara bindirilmiş, bir adet ana girişi ve iki adette yan girişi olan bu kastel sundurmalı bir yapıda olup yol kotunun aşağı seviyesindedir.


Yazıt taştan yapılmış ve çevre bitki ile zincir desenli motiflerle kaplıdır. Dikdörtgen şeklinde olan İspir Paşa Kasteli, İspir Paşa Caddesinde bulunuyor. Osmanlı Dönemi’ndeki özellikleri yansıtan bir mimarisi vardır. İl sınırları içerisinde Fellah Kasteli, Kurdağa Kasteli ve Nemika Kasteli de mevcuttur. Oylum Höyük, Mezopotamya, Suriye ve Anadolu arasında bulunuyor. Bölgede yapılan kazı çalışmaları Ön Asya’nın tarihi ile ilgili bilgileri açığa çıkarıyor. Buradaki kazılardan çıkan eserler Kilis Müzesi’nde sergileniyor.

Kilis tarihi hamamları ile de meşhurdur. Eski Hamam, Hoca Hamamı, Paşa Hamamı, Hasanbey Hamamı (çukur Hamamı), Tuğlu Hamamı (Dalbatan Hamamı) bunların başında gelir. Kentte neredeyse her sokak başında tarihi camiler vardır. Bunlar; Akcurun Cami, Muallak Camisi, Ulu Cami, Kadı Camisi, Çalık Camisi, Zeytinli Cami, Kürtler Camisi gibi

Kilis’te zeytin ve üzüm bahçeleri yaygındır. Ayrıca mesire alanları ve gezi yerleri halkın kullanıma uygundur. Karataş Parkı, Akpınar ve Söğütlüdere ilin en çok tercih edilen piknik alanlarıdır.


Nerede Kalınır?

Şehirde pek fazla lüks otel yoktur. Genelde 2 ya da 3 yıldızlı tarihi oteller bulunur. Kentteki en popüler konaklama mekânı öğretmen evi ve polis evidir.

Şehirde gece hayatı yoktur. Akşam belli bir saatten sonra herkes evine çekilir. Akşam yapılan tek aktivite eş, dost ve akraba misafirliğidir.

Kilis Mutfağı

Kilis yöresinin mutfağının temel taşları et ve bulgurdur. Şehir Suriye ile de yakın olduğundan onların mutfağından esintiler de görülür. Kilis tava, oruk, züngül, peynirli irmik tatlısı, anasonlu kahke, burma tatlısı, katmer, Kilis kebabı, kerebiç, ekşili malhıta en çok yapılan yöresel yemeklerdir.