kınalı ada gezi rehberi

Dört büyük prens adası içinde en küçüğü ve anakaraya en yakını olarak bilinen Kınalıada ismini kumtaşı uçurumlarının kılımsı renginden almaktadır. Diğer adalar ile kıyaslandığı zaman betonlaşma oldukça fazla ve yeşil alan azdır. Buna rağmen yürüyüş ve piknik yapmak, yazın denizin tadını çıkarmak için iyi bir alternatiftir. İstanbul’a olan yakınlığı sebebi ile özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. 1800’lüyıllardan itibaren adaya yerleşmeye başlamış olan Ermeni nüfusu adanın çoğunluğunu oluşturur. Diğer adalardan en büyük farkı ise Kınalıada da fayton bulunmamaktadır, çünkü adanın en uzak noktası yürüyerek 30 dakika sürmektedir.

Gezilecek Yerler

Yeşil alan bakımından fakir olan ada yine de piknik açısından çokça tercih edilen yerler arasındadır, bu yüzden mesire alanını ziyaret etmeden hatta arkadaşlarla piknik yapmadan dönmek olmaz. Denize girmeyi sevenlere tavsiyemiz ayazma koyu. Koyda bir adet özel bir adet de halk plajı bulunmaktadır. Özel plaj aynı zamanda bir beach club. Sahil uzunluğu 90 metre, özellikle hafta içi nezih ve sakin bir zaman geçirebilirsiniz.

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, 1957’de kurulmuştur ve prens adaları içindeki tek Ermeni kilisesidir. Dönüşüm Manastırı, 1. Dünya savaşında boşaltılıp Türk ordusuna devredilmiştir. Günümüzde Rum çocukların yazlık alanı olarak kullanılmaktadır. Rum-Ortadoks Panayia Kilisesi, adanın doğusunda yer alır ve tarihçiler tarafından 800’lüyılların başına kadar uzandığı belirtilir. Temel kazısı sırasında birçok tarihi eser ortaya çıkmıştır.

Nasıl Gidebilirim?

Marmara denizinde prens adalarının içerisinde İstanbul’a en yakın konumdaki adadır. Şehir hatları vapuru ile ulaşım oldukça kolaydır. Vapur dışında daha hızlı gitmek isteyenler deniz taksiyi deneyebilirler, ama deniz taksi ücretleri çok yüksek. Ayrıca ada demek vapur demektir.

Ne Zaman Gitmeli?

Adalardan keyif almak istiyorsanız yaz aylarını tercih etmenizde fayda var. Uzun yürüyüşler yapabileceğiniz, fotoğraf çekebileceğiniz, sevgilinizle denizin keyfini çıkarabileceğiniz uzun yaz günleri Kınalıada için en ideal zamandır. Kınalıada bisiklet dışında hiçbir laşım aracı olmadığından yürümek bedava.

Konaklama İmkanları

Konaklama imkanı diğer adalara göre daha kısıtlı olsa da güzel ve temiz yerler bulmanız mümkün. Diğer adalarla kıyasladığınızda konaklama ücretleri daha makul, tabi bu durum sezona göre değişmekte. Gitmeden önce araştırmakta fayda var. Adanın her köşesi manzaraya ve denize baktığı için güzel bir yer bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Kınalıada’da Rakı Balık Keyfi

Ada demek sakinlik demektir, bu yüzden adaların klasiklerinden olan rakı balık ikilisi burada da vazgeçilmezdir. Ama ben rakı balık istemiyorum diyenlere başka alternatiflerde bulunmaktadır. Çarşı caddesinde oturabileceğiniz kafe ve barlar mevcuttur. Özellikle yaz aylarında canlı müzik yapılır, kışın ise ölü bir mevsimdir bu yüzden gece hayatı daha sınırlıdır. Yine Ayazma Koyundaki beach club da takılabilir gecenin keyfini çıkarabilirsiniz.