lizbon gezi rehberi

Portekiz, komşu İspanya gibi, şenlikli ve canlı kültürüyle ünlüdür. Yani, ayırdığınız vakit Lizbon ziyaret etmeye değer ise, cevabımız şüphesiz evet olacaktır. Lizbon’a gittiğinizde, buradaki gelenek ve mimari yapılar karşısında şaşıracaksınız. Lizbon’da yapılacak çok eğlenceli şeylerin olduğunu bilmek için heyecan duyacaksınız .

Alfa düzeyindeki küresel bir şehir olarak listelenen Lisbon, ekonomi, eğitim, eğlence ve turizm gibi birçok açıdan önemli rollere sahiptir. Sadece modern çağda değil, aynı zamanda Lizbon da çok uzun zamandır tanınmış bir şehir olmuştur. Dünyanın en eski şehirlerinden biri ve Batı Avrupa’nın en eskilerinden biri olarak kabul edilir. Varlığı, Roma, Paris ve Londra gibi Avrupa’nın diğer önemli şehirlerinden önce geldi.

Portekiz’in bu başkenti, karmaşık ayrıntılarla dekore edilmiş çok sayıda antika bina ile doludur. Saraylar, kiliseler ve müzeler bu güzel tarihi kenti süslemektedir. Bu güzel manzaraların keyfini hemen hemen her zaman çıkarabilirsiniz.

İber Yarımadası’ndaki konumu nedeniyle Akdeniz iklimi ile kutsanan Lizbon, yıl boyunca keyifli bir havaya sahiptir. Kış 8 ila 15 santigrat derece arasında değişen sıcaklığa sahiptir.

Ancak, sıcak güneşli havanın tadını çıkarmak istiyorsanız, Lizbon’u ziyaret etmek için en iyi zaman Mart’tan Mayıs’a kadardır. Eylül-Ekim ayları arasında Lizbon’a gitmek için en uygun zaman olacak. Bu aylarda havalar ılık ve en yoğun sezon değil; işler daha ucuz ve Lizbon’da daha az kalabalık olacak.

Lizbon’u ilk defa ziyaret etmeyi ve orada neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız, Lizbon seyahat rehberimiz Lizbon’da yapılacak olan bu Lizbon gezileri listesi ve Lizbon’da yapılacak yerler hakkında size yardımcı olacaktır .

Kralların Yaşamlarını Yaşa

Geçmişteki en etkili krallıklardan birinin evi olan Portekiz Krallığı Lizbon, birçok çarpıcı sarayla doludur. Ülkenin altın çağından bu miraslar, en güzel Lizbon ilgi noktaları haline geldi.

Lizbon’un en ünlü saraylarından biri Ajuda Sarayı’dır. Yerel olarak Palacio da Ajuda olarak adlandırılan bu saray, en ilginç Lizbon turistik mekanlarından biridir. Bu sarayın inşası 1700’lerin sonlarında başladı. Ajuda semtindeki bir tepenin üstünde duran bu büyük saray, karışık Barok, Rokoko ve Neoklasik stilleri ile bizi şaşırtıyor. Çarşamba günleri hariç her gün Ajuda Ulusal Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Lizbon geziniz sırasında Lizbon’da gezebileceğiniz birçok başka saray var. En meşhur Lizbon ilgi alanlarından bazıları Palácio da Pena, Palácio de Queluz ve şimdi de başkanlık sarayı olan Palacio de Belem. Her cumartesi düzenlenen rehberli turlar sırasında cumhurbaşkanlığı sarayını keşfedebilirsiniz.

İnanılmaz Kiliseleri Ziyaret Edin

Portekiz, Hristiyanlığın dünya çapında yayılmasında önemli bir role sahipti. Lizbon’un önemli bir dini yer olmasının nedeni budur. Birçok olağanüstü kilise inşa edildi ve şimdi Lizbon turizminin taşları oldular. Bu kiliseler Roma’dan Barok ve Manueline tarzına kadar farklı mimari tarzlar göstermektedir.

Mosteiro dos Jeronimos ya da genellikle Jeronimos Manastırı olarak anılan, Lizbon’daki en görkemli kiliselerden biridir. Bu Lizbon kilisesi ve manastırı çok büyük ve güzel ve UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Bu Lizbon ilgi noktası, Portekiz Keşif Çağından kalma bir mirastır. Manueline stili ile inşa edilen Jeronimos Manastırı, Vasco da Gama ve Fernando Pessoa gibi Portekiz’in önde gelen birkaç figürünün de mezarlarını barındırmaktadır.

Lizbon’da gezmek için ziyaret edebileceğiniz diğer bazı kiliseler, Santa Engracia Kilisesi ve Saint Roch Kilisesi’dir.

Bir Müzeden Diğerine Git

Tarih ve kültür açısından zengin olan Lizbon’un sergilenmesi gereken çok fazla eseri var. Bu nedenle, Lizbon’da ziyaret etmek için birçok ilginç müze görebileceksiniz. Bu müzeler Lizbon’da görmeniz için etkileyici şeyler sunuyor. Bu müzeleri kendi başınıza ziyaret edebilir ya da Lizbon’daki turlara katılabilirsiniz.

Lizbon’daki eşsiz müzelerden biri Ulusal Antrenör Müzesi’dir. Bu müze aslında dünyadaki koçları gösteren sadece iki müzeden biri.

Ulusal Antrenör Müzesi veya yerel halk olarak adlandırılan Museu Nacional dos Coches, Lizbon’un Belem semtindeki Afonso de Albuquerque Meydanı’nda yer almaktadır. Lizbon’daki bu müze, dünyanın en iyi ve en antika arabalarının şaşırtıcı bir koleksiyonuna sahiptir.

Kraliçe Amelia, bu koç müzesini Portekiz kraliyetlerinin arabalarının geniş koleksiyonunu barındırması fikrini başlattı. Lizbon müze koçu koleksiyonunun bir kısmı, Portekiz Kralı II. Philip’in 1619’da İspanya’dan Portekiz’e ve 1715’te Papa Clement XI’den Kral John V’e bir armağan olan bir tören antrenörüne alıştığı koçtur. Ulusal Antrenör Müzesi Salıdan pazara 10:00 – 18:00 arası.

Koç Müzesi, Lizbon’daki en cazip müzelerden biridir. Lizbon’a seyahat ederken görülmeye değer birçok müze var. Sanat ve tarihle ilgileniyorsanız, Museu Nacional de Arte Antiga’ya gidebilirsiniz.

Portekiz-Asya ilişkilerinin uzun tarihini görmek için, Museu do Oriente’ye gitmelisiniz. Daha çağdaş bir şey için, ziyaret etmek için MUDE – Museu do Design e da Moda ve Museu Colecção Berardo var.

Harika Vahşi Yaratıklara Dikkat Et

Çocuklarınızı Lizbon geziniz sırasında getirecek olursanız, Lizbon’a gitmek için çok sayıda hayvan dostu yer vardır. Lizbon’daki bu turistik yerlerden biri Lizbon Okyanus Akvaryumu ya da yerliler tarafından Oceanário de Lisboa olarak biliniyor.

Lizbon Oceanarium, Avrupa’da muazzam bir iç mekan akvaryumu. Parque das Nações’de yer alan bu okyanus akvaryumu, yaklaşık 450 farklı türden yaklaşık 16.000 hayvana ev sahipliği yapmaktadır.

Eşsiz su yaratıklarından biri de güneş balığıdır. Dünyada, bu tür balıkların canlı ve sağlıklı kalması için yapılması gereken çeşitli koşullar bulunduğundan, koleksiyonlarında güneş balığı bulunan birçok başka akvaryum bulunmamaktadır.

Sadece su yaratıkları değil, aynı zamanda Lizbon Oceanarium’daki penguenler ve martılar gibi diğer deniz hayvanlarını da gözlemleyebilirsiniz. Birçok Lizbon seyahat rehberi tarafından en iyi akvaryum olarak kabul edilen, Lizbon Okyanus Akvaryumu Lizbon şeyler listelemek için olmayı hak ediyor.

Çocuklarınızın hayvanlarla eğlenebileceği başka bir büyük Lizbon noktası da Lizbon Hayvanat Bahçesi. 1884 yılında kurulan bu hayvanat bahçesi, dünya çapında 300 türden oluşan yaklaşık 2.000 hayvanı barındırmaktadır.

Lizbon Hayvanat Bahçesi’nde yunus gösterisi, sürüngenler sunumu ve pelikan beslemesi gibi birkaç günlük gösteri var. Çocuklar ayrıca evcil hayvanlarla etkileşebilecekleri Hayvanat Bahçesi Çocuk Çiftliği’nde de eğlenebilirler. Ya da Sürüngenler Evi’ndeki sürüngen korkusundan kurtulmalarını da sağlayabilirsiniz.

Hayvanat bahçesinin etrafında dolaşmak sizin ve çocuklarınız için çok yorucu ise hayvanat bahçesi mini trenine binebilirsiniz. Hayvanat bahçesini yukarıdan görmek isteyenler için teleferikler de mevcuttur.

Oyuncak Doktorlarla Tanışın

Uzun zaman önce, Plaça da Figueira’daki küçük bir dükkanda yaşlı bir kadın vardı ve Lizbon’daki neredeyse herkes, kırık bebeklerini tamir etmek için arayacaktı. Hanımefendi adı Bayan Carlota idi.

Zaman geçtikçe daha da ünlü oldu ve insanlar küçük dükkanını Hospital de Bonecas veya Doll Hospital adıyla aramaya başladı. Lizbon’da 1830 yılından kalma eşsiz yerlerden birinin tarihi.

Yüzlerce yıl sonra, bu tesis hala var ve en iyi Lizbon ilgi noktalarından biri haline geldi. Sadece 2 Euro ödeyerek bu yer etrafında bir tur yapabilirsiniz. Hospital de Bonecas pazartesiden cumartesiye açılır. Eğer kırık bir bebeğiniz varsa, onu da buraya getirebilirsiniz, çünkü Doll Hastanesi hala “tedavi için hastaları” kabul ediyor.

Edebiyatın Harikalarını Keşfedin

Kendinizi bir kitap kurdu olarak görenler için Lizbon’da seveceğiniz bir yer var. Lizbon’un bir yeri ziyaret etmesi Livraria Bertrand. Bu eski kitapçı 1732’de başladı ve zaman testine dayanmayı başardı.

Bugüne kadar Livraria Bertrand, Portekiz’deki en eski ve en önemli kitap zinciri deposudur. Sadece Portekiz’de değil, Guinness Rekorlar Kitabı da bu Lizbon kitapçığını, halen faaliyet gösteren dünyanın en eski kitapçısı olarak ilan etti.

Rua Caddesi’nde yer alan bu kitapçı Portekizli entelektüellerin gözde buluşma noktasıydı. Bu antika kitapçı şimdi Lizbon turizmindeki en güzel mücevherlerden biri haline gelmiştir. Livraria Bertrand her gün pazar günleri daha kısa bir çalışma saati ile kapılarını açar.

Vintage Bir Şey Satın Al

Lizbon’da alışverişe gitmek için keyifli bir yer mi arıyorsunuz? Vintage öğeler koleksiyoncusu musunuz? Cevabınız evet ise, LX Fabrikasına gitmek için biraz zaman ayırın.

LX Fabrikası terkedilmiş bir sanayi bölgesiydi, ancak 2008’de mekân büyük bir makyaj aldı. Benzersiz galeriler, dükkanlar, müzik salonları ve yemek mekanları ile dolu süper şık, süper alçak kentsel bir merkez haline getirildi.

Bu reklam merkezini daha da heyecanlandıran şey, barındırdığı hafta sonu bit pazarıdır. Her Pazar, yüzlerce satıcı, bu bölgenin ana caddesi boyunca benzersiz, vintage ve çoğunlukla ikinci el malzeme satan LX Market’te bir araya geliyor.

Burada kıyafet, mücevher, ev dekorasyonu ve koleksiyon ürünleri satın alabilirsiniz. Yaratıcı gençlerle dolu olan LX Market, pozitif enerjiyi absorbe etmek ve ruh halinizi hızlandırmak için en iyi Lizbon ilgi alanlarından biriydi.

Büyük Şehirden Kaçış

Kalabalığın ve enerjik Lizbonluların yıprattığı hissini hissettiğinizde, geri çekilip biraz sessiz zaman geçirebilirsiniz. Cascais’e kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Lizbon’un hemen dışında, Portekiz’in başkentinin tam olarak batısı, ülkenin en gözde tatil yeri haline gelmiş bir balıkçı kasabası olan Cascais’e ait.

Güzel plajları vaat eden Cascais, dinlenmek için harika bir yerdir. Kasaba, büyüleyici restoranlar, hareketli gece hayatı ve Lizbon’daki oteller gibi olağanüstü imkanlara sahip inanılmaz oteller ile donatılmıştır.

Lizbon ve Cascais’i birbirine bağlayan tren servisi ile Lizbon’dan Cascais’e bir günlük bir tur yapmak mümkündür, ancak Cascais’te yapılacak çok heyecan verici şeyler olduğundan, Lizbon’dan bu etkileyici sahile birkaç güne tur atmanız tavsiye edilir.