manisa gezi rehberi

Yemyeşil ormanları, tertemiz havası, tarihi binaları ve şifalı suları ile ünlü ilimiz olan Manisa, gürültü ve kalabalıktan uzak, sakin bir şehrimizdir. Ülkemizin en güzel tarih kokan şehirlerinden biri olan Manisa, Şehzadeler şehri olarak bilinmektedir. Tarihi çok eskilere dayanan Manisa da gezilecek ve görülecek yerler çok fazladır.

Gezilecek Yerler

Manisa, özellikle Osmanlı döneminden kalan en önemli tarihi şehirlerimizden biridir. Şehzade şehri olarak bilinen Manisa şehrinde görebileceğiniz tarihi eserlerin başında Manisa Kalesi gelmektedir. Manisa Kalesinden başka, Manisa Muradiye Camisi, İvaz Paşa Camisi, Rum Mehmet Paşa Bedesteni, Kurşunlu Hanı tarihi yerlerin hepsi Osmanlı döneminden kalma görülebilecek yapılardandır.

Eğer daha fazla Manisa ilinin tarihini öğrenmek isterseniz de Manisa Müzesini de ziyaret edebilirsiniz. Manisa tarihi ile olduğu kadar kaplıcaları ile de ünlü bir şehirdir. Şifalı sularıyla da meşhur olan Manisa’yı her yıl birçok kişi şifa bulmak içinde gelmektedir. Manisa kaplıcaları arasında en ünlüleri ise Urganlı Kaplıcaları ve Kurşunlu Kaplıcalarıdır. Hem dinlenmek hem de sağlıklı olabileceğiniz bir yer istiyorsanız Manisa’yı ziyaret ediniz.

Manisa Nerede?

Ege Bölgesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Spil Dağı ile Gediz Nehri arasında, bulunan Manisa, İzmir, İstanbul kara yolunun kuzeyinde, İzmir’e uzaklığı tam olarak 36 km olan Manisa, Ege Bölgesinin önemli şehirlerinden biridir. Manisa’ya hem hava yoluyla hem de demir yoluyla ulaşım çok rahat bir biçimde sağlanmaktadır. Manisa ya ulaşım çok kolay bir şekilde yapılmaktadır. Ulaşımı oldukça kolay ilimizdir.

Ne Zaman Gitmeli?

Manisa şehrinde Akdeniz iklimi hakimdir. Manisa temmuz ve ağustos aylarında oldukça sıcak bir iklime sahiptir. Manisa ya özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında gidilmelidir. Çünkü bu aylarda Manisa da festivaller ve etkinlikler yapılmaktadır.

Nerede Kalınır?

Manisa da kalınabilecek birçok farklı tarzlarda oteller, konuk evleri, apart oteller bulunmaktadır. Manisa da termal otellerde çok fazladır. Manisa ilinin doğal güzellikleri ve Spil Dağı turizm açısından Manisa ilinin en güzel yerleri arasında yer almaktadır. Özellikle de Spil Dağı çevresinde bulunan konaklama mekanları buraya ziyarete gelen kişileri çok güzel karşılamaktadır. Spil Dağında bulunan tesisler hem yazın hem de kışın hizmet vermektedirler.

Sosyal Aktiviteler

Manisa merkezin İzmir şehrine yakın olmasından dolayı gece hayatı çok güzel ve renkli geçmektedir. Manisa da gece hayatı özellikle Celal Bayar üniversitesinin kurulması ve buraya gelen binlerce öğrencinin olması Manisa merkezde gece hayatını canlandırmak adına bir çok farklı barlar ve mekanlar açılmıştır. Hafif müzik ile birlikte eğlenceyi yaşayan halk için gece eğlencesi saat 2 de sona erer. Ayrıca Manisa da birçok türkü barlar da dikkat çekmektedir. Manisa gece hayatıyla çok renkli bir şehrimizdir. Manisa tam gezilecek şehirlerin başında yer almaktadır.