monako gezi rehberi

Her zaman ışıltılı ve muhteşem bir şehir olan Monaco, Fransız Rivierası’nda yer alan küçük bir kraliyet prensibidir. Büyüklüğü yalnızca iki kilometrekaredir ve muhtemelen dünyanın en çarpıcı arazisidir. Zarif palmiye ağaçları, masmavi deniz ve canlı çiçekler ile sakin bir dönüm noktasıdır. Kayalık, dik promontory Le Rocher (Kaya), ortaçağ Monako veya Monaco-Ville’nin bulunduğu Akdeniz’de uzanmaktadır.

Dar ve büyüleyici sokaklarla doludur ve şehir kurulduğu 13. yüzyıla kadar uzanır. Monako, Côte d’Azur’un uçsuz bucaksız havası ve yemyeşil havasıyla yüce doğal ve sakin güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Henüz başka bir dünya hissi ile Nice’den trenle sadece 30 dakika uzaklıktadır.

Avrupa’daki kişi başına düşen en yüksek gelire sahip olduğu bilinen Monaco, dünya standartlarındaki butiklerde, otellerde, zengin restoranlarda ve yatlarda görülen zenginliğin muhtaçlığını yaşıyor. İşte Monaco’da gezebileceğiniz en iyi 10 yer.

Nice, Fransa

Baie des Anges’in egzotik masmavi sularına bakan Nice, 19. yüzyıldan beri sanatçılara ve ziyaretçilere ilham kaynağı olmuştur. Monako’dan , Akdeniz’in canlı kültürünü, sakin ortamını ve eski dünya cazibesini deneyimlemek için bir günlük geziye çıkmaya değer . Vielle Ville’nin sakin, döşeli yürüyüş yollarını, şirin binalarını ve canlı havasını kucaklayacaksınız.

Palmiye saçaklı Promenade des Anglais, turistlerin ve yöre halkının Fransız Rivierası’nın ve sahillerinin güneşini çekebilecekleri bir başka görülmesi gereken yer. Nice ayrıca Musee Chagall, Musee Matisse ve Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain ile birlikte çeşitli dünya standartlarında sanat müzelerine ev sahipliği yapmaktadır. Monako’dan Nice’e bir günlük gezi ile tüm güzel turistik yerleri burada rahatça kapsayabilirsiniz .

Roquebrune-Cap-Martin

Roquebrune-Cap-Martin istasyonu, Monako’dan trenle sadece 4 dakika uzaklıkta olup, dünyanın en keyifli günübirlik gezisidir. Monako’dan Roquebrune-Cap-Martin’e tekne gezilerinize iki element rahatça uyum sağlayabilir .

Günlük gezinin ilk kısmı, Monako’ya yapacağınız gezilere başlayabileceğiniz, Akdeniz’e bakan uçurumların tepesinde bulunan tarihi bir köyü kapsamaktadır.

Sonraki bölüm, çakıllı plajları ve turkuaz suları görebileceğiniz bir Akdeniz yarımadası olan Cape Martin’dir. Chemin des Douaniers, muhteşem bir manzara sunmak için yarımada boyunca denizi kucaklayan sahil yoludur. Ardından Gare de Carnoles’ten trenle 7 dakikada Monako’ya gidebilirsiniz.

Menton, Fransa

Roquebrune-Cap-Martin’den sonraki durak, 12 dakikada hızlı trene binerek Monako’dan kolayca ulaşabileceğiniz Menton’dur. Bir günlük gezi için, ünlü bahçeler ve bir plaj ile ideal bir hedef ve pastoral bir eski şehir. Menton’a girerken, Jardin Botanique Exotique, görülmesi gereken bir turistik yer olan ünlü bir botanik bahçesidir. Salı günleri hariç sabahları ve öğleden sonraları açıktır.Bir günlük gezide, canlı olan sokaklardan geçebilirsiniz; fotoğraf makinenizi dağların, çerçeve hazır kırmızı çatılar ve Akdeniz’in egzotik manzaraları için hazır bulundurun; ve deniz boyunca ayak parmaklarınızı denize sokmaya hazırlayın.

Saint-Jean-Cap-Ferrat

Saint-Jean-Cap-Ferrat, Monako’nun batısında ve Nice’in yakınında yer almaktadır. Yürüyüşçüler için bir cennet olan bu sakin yarımadaya kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer hevesli bir doğa aşığıysanız, Monako’nun humdrumundan sonra Cap-Ferrat’ın muhteşem manzarasını yakalayın.

Chemin des Douaniers, günlerini bitirmek için sizi birkaç plaj kafesine ve bara götüren pelerin içinden geçen pürüzsüz bir patikadır. Villa Ephrussi de Rothschild, gerçekten değerli bir piliç noktasıdır. Eğer buraya atlarsan, bir yürüyüş yapmadan önce yolculuğun başında taze hissedeceksin.

Mercantour Ulusal Parkı

Mercantour Milli Parkı, Monako’nun kuzeyinde yer almaktadır. Arabayı ayırıp Akdeniz sahilinin ihtişamını ve ışıltısını geride bırakmak ve panoramik sahneyi yakalamak için dağlara çıkmanız tavsiye edilir. Gerçek, engebeli ve bozulmamış Fransa’nın güneyinde, başka bir Monaco tarafına bir bakış elde etmek için Moulinet ve Sospel gibi pastoral köyler tarafından durdurun.

Antibes

Fransa’nın en güzel ve egzotik yerlerinden biridir. Arka planı olarak hizmet veren sakin ve karla kaplı Alpleri ile 16. yüzyıla tarihlenen surları ile gerilmiş eski bir kasabaya sahip olduğu kabul edilmektedir.

Kasaba, huzurundan ilham alan zengin Avrupalıları barındırıyor. 1940’larda altı ay boyunca burada yaşayan Picasso’yu büyüledi. Oraya ulaşmak da zahmetsiz. Antibes, Monaco ile aynı sahil şeridinde yer alır, ancak sadece daha batıdır. Bir saat içinde hızlıca oraya gidebilirsin. Eski şehirde sabahın keyfini çıkarın ve yıldız şeklindeki Fort Carre ve liman boyunca yürüyün.

Bighera

Monako, İtalya’ya yakın olduğu için İtalyan günübirliği, Fransız günübirlik gezi kadar basit. Bordighera, İtalya’da küçük bir sahil kentidir. Bir saat ve bir tren yolculuğunun 20 dakikasını çabucak buraya getirebilirsiniz. Önemli tatil yerleri ve büyüklüğü etrafındaki konumu nedeniyle çoğu zaman radarın altına düşer. Ayrıca lezzetli İtalyan yemeklerinin tadını çıkarmak için ideal bir yer. Ayrıca güzel limanın etrafında dolaşabilir ve burada unutulmaz günlük gezinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer araba ile geliyorsanız Giardini Botanici Hanbury’de durduğunuzdan emin olun. Bordighera ve Menton arasındadır. Cenova Üniversitesi kampüsünde mutlaka görülmesi gereken bir botanik bahçesi ve bir günlük gezide görülmesi gereken çok şey var.

Gourdon

Sadece buraya gelmek kendi başına bir muamele. Zamanınız varsa, sıcak yaz günlerinde Saut du Loup şelalesinde durup dinlenerek dinlenin. Ya da 700 metre yüksekliğindeki bir dağ falezine sahip olan Gorges du Loup’un yolculuğuna çıkın. Daha sonra, Gourdon belediyesinin altında zeytin ağaçları, portakal ağaçları ve parfüm bitkileri yetiştirmek için ideal iklimi sağlayan bir köy olan Pont du Loup yerleşiminden geçeceksiniz.

Chemin du Paradis’e giden bir yol izleyerek sadece bu şehre yürüyebilirsiniz. Yaklaşık 500 metreye tırmanmanız gerektiği doğrudur, ancak rota sonunda bir cennettir. Eğer daha az maceraperest bir gezginseniz, arabanızda kalabilir ve Riviera’daki köylülerden daha çok ziyaretçi çeken egzotik cemaate gidebilirsin.

Kayalık bir mahmuzun tepesinde bir kartal yuvası olarak oturan Gourdon, Nice ve Theoule-sur-Mer’den yaklaşık 80 km’lik sahil şeridinin nefes kesen manzarasını sunan bir tünemiş kırsal topluluğun bir örneğidir.

Grasse, Fransa

Grasse’nin Antibes ve Cannes sahillerinin çarpıcı ve ilham verici manzarasına sahip olduğu biliniyor ve aynı zamanda yukarıdaki muhteşem manzaralara da ev sahipliği yapıyor. Aynı derecede büyüleyici olan birçok köy vardır ve dost canlısı turistleri ağırlamaktadır.

Grasse bölgesi, açık hava eğlencelerinin ve yürüyüşün tadını çıkarmak için idealdir. Dağ bisikleti, binicilik ve tenis ve golf oynamak için en iyi seçim olabilir. Buraya gelmek için en iyi yol, 42 numaralı A8 çıkışındaki 4 şeritli N2285 otoyoludur. Buradaki başlıca cazibe merkezleri olan birkaç mağazayı ziyaret etmek için uzaklara gitmeye gerek yok.

Eze

Nice-Monako’da, Eze-sur-Mer kasabası deniz kenarındadır ve nefes kesici ve nefes kesici Riviera manzarasına sahip tarihi bir köy olan Eze-le-Village ile karıştırmamalısınız.

Sahil kasabasını birbirine bağlayan dik ve uzun bir patika olan Chemin de la Mer üzerinden tren istasyonundan bu huzurlu köye hızlıca ulaşabilirsiniz. Monako, Nice veya Villefranche’dan otobüse binebilirsiniz. Turistik bir bilgi bürosu veya otelden bilgi alabilir veya Lignes d’Azur’un resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Eze, iyi işler için tayin edilen büyüklerin veya şeflerin topluluğunun önerdiği Igbo kültürü ve geleneğinde tipik bir hükümdardır. Igbo’da kral olmadığı anlamına gelen “Igbo enwe eze” denilmektedir. Bu, Igbo toplumlarının karmaşık olmadığı anlamına gelmez. Aslında, yüzyıllar boyunca sosyolojik, antropolojik ve politik araştırmalarda açıklanmıştır.

Valbonne

Brague Nehri’nin tam ortasında yer alan Valbonne, iki bölgeye sahip bir havzada yer alan bir komün, yani kuzeybatıdaki eski köy ve Garbejaire ve Haut-Sartoux kasabalarının doğusundaki Sophia Antipolis.

Eski köy, tüm evlerde sokak düzeni olarak titiz bir mimariye sahiptir. Hepsi geçmişte aynıydı. Şimdi kısmen yeraltında bulunduğundan ya da sokak seviyesinde yükseldiği için, zemin kat ünlü ya da teslimatlardı. Yatak odalarının üstünde, birinci kattaki oturma odası vardı. Depolar bir kasnak kullanılarak tavan arasına alındı.

Ana caddede çeşme ve kule ile tamamlanmış eski bir belediye binası bulunmaktadır. 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Chalais Düzeni’nden Benedictine rahipleri 13. yüzyılda Romanesk manastır kilisesini geliştirdiler. Köy kurulduğunda, bölge kilisesi oldu.