ödemiş gezilecek yerler

Ödemiş Nerede?

Ödemiş, sakin yaşamıyla huzurlu ve güzel bir ilçe. İzmir’e 114 km uzaklıktadır.Aydın dağları ile Bozdağlar arasında kalan Küçük Menderes Nehri’nin suladığı dört tarafı dağlarla çevrili verimli bir ovadır.

İzmir’de gezilecek yerlerde yavaş yavaş duyulan Ödemiş ziyaretçi sayısını günden güne arttırmaktadır . Doğal güzellikleriyle , lezzetleriyle,tarihi ve kültürel geçmişiyle ilgileri üzerine çekmektedir.

Verimli topraklara sahiptir; patatesi, tütünü, köftesi, kar helvasıyla ünlüdür. Anadolu medeniyetlerinden biri olan Luvi kavminden bu zamana kadar bir çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır.Son zamanlarda dizi ve film çekimlerine ev sahipliği yaptığı bilinmektedir ve ziyaretçi sayısını bu sayede daha hızlı arttırmaktadır.

Ne Zaman Gidilmeli?

Ödemiş’e gidilme amacına göre değişkenlik gösterebilir Bozdağ’a gitmek için kış tercih edilirken,Gölcüğe gidip serinlemek için yaz ayları tercih edilir.

Nerede Kalınır?

Ödemiş merkezindeki bir çok yerde kalınabileceği gibi Birgi,Gölcük ve Bozdağ da kalmak için tercih edile yerlerdendir.

Ödemiş’e Nasıl Gidilir?

Her gün İzmir Otogarı’ndan hareket eden ilçe otobüsleri ile ulaşım sağlanabileceği gibi, Basmane Garı’ndan yola çıkan karşılıklı tren seferi bulunuyor. Ayrıca bunların yanısıra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelere yönelik seferler başlattığı ESHOT seferleri ile 795 numaralı Torbalı-Ödemiş otobüsü de tercih edilebilir. Aracınız yoksa IZBAN ile Torbalı’ya gidip oradan 795 nolu ESHOT otobüsü kullanabilir.

Ödemiş Gezilecek Yerler

Ödemiş’e gidilince elbette mutlaka uğramalısınız denilecek yerler var.

Bedia Akartürk Müzesi

Ödemiş doğumlu Bedia Akartürk, sanat hayatına bu ilçede başlamıştır. Yaşını büyüterek çalışmaya başladığı İzmir Radyosunda 9 yıl geçirdikten sonra Ankara Radyosuna geçen sanatçı, buradan emekli oluyor. O zamanlarda Paris Olympia’da mükemmel bir konser veren Akartürk, birçok albüme ve 6 sinema filmine de imza atarak çalışmalarına devam eden isimlerden.

Türkiye’de çok sevilen ve eşsiz bir sese sahip olan sanatçı için açılan Bedia Akartürk Müzesi‘nde, sanatçının bu zamana kadar aldığı tüm ödüller,giydiği sahne kıyafetleri, fotoğrafları ve kendi dikmiş olduğu yöresel kıyafetler görülüyor.

Ödemiş Pazarı

Uçsuz bucaksız bir pazar olan ve cumartesi günleri kurulan Ödemiş Pazarı Türkiye’nin en büyük açık alışveriş merkezi geçiyor. 110 yıllık geçmişe sahip pazarda 850 sergici esnaf tezgahlarında her çeşit yöresel ürünlerden, meyve ve sebzeyi ve ayrıca kıyafete kadar bulmak mümkün.

Bunların yanı sıra köy ekmeği, kekik, taze çökelek peyniri, yoğurt, reçel ve tereyağ gibi çok sayıda yöresel ürün tezgahlarda sergileniyor.

Kadın El Sanatları Pazarı

İğne oyaları,ipek mendiller,mekik oyası,dantel,kanaviçeler,tel kırma,örgü,hediyelik eşyalar,bileklik,kolye,küpeleri,el dokumaları gibi zengin içeriği olan Kadın El Sanatları Pazarı oldukça ilgi gören yerler arasındadır.

İpek böcekçiliği ürünü ham ipekten elde edilen el emeği göz nuru ipek çarşaflar, iç gömlekler,giysiler ve bunların yanı sıra çeyizlik parçaların her biri güzellikleriyle görenleri büyülüyor. Yapılan düzenlemelerle tezgahların tümünün aynı sırada görülebildiği 3 Eylül Teyyare Parkı giderek ün kazanıyor.

Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısı

Arasta, bir eksen üzerinde sağlı solu dizilmiş dükkanlardan oluşan Osmanlı çarşı yapısına konulan ad olarak biliniyor. Tarihin 1800’lü yıllarına kadar uzanan Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısı, Osmanlı zamanının açık arasta türünün ender örneklerinden biri. 3 cami arasında ve 17 hanın ortasında yer alan ticari bir merkezdir.

Osmanlı’nın son zamanlarında ve Cumhuriyetin ilk yıllarına tanıklık eden, işgal döneminde müftü ve imamın gayretleriyle yakılmaktan kurtulmuştur. Arasta çarşısı birinci derece SİT alanıdır.Günümüzde yok olmaya yüz tutmuş zanaatların da görülebileceği arastada iğneden ipliğe, her şeyi bulmak mümkündür. Semerci, keçeci, kalaycı,tenekeci, sepetçi, nalıncı, sandalyeci, saraç zanaatkarları vardır.

Ödemiş Ulu Camii

Ulu Camii 1702’de Yenice Köyü Bıçakçızade Mustafa Bey tarafından yaptırılmıştır. Camideki direkler ağaçtan yapılmış. Sol üst tarafta kuş sarayı bulunuyor. 1852’de büyük bir yangın geçirmiş. Ödemiş Merkez Abdi Ağa Camii (Ekin pazarı Camii) ile Gürcü zade (Küçük Camii) Camileri Ödemiş Arastasını çevreleyen diğer camilerdir.

Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi

Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi‘nde toplam 27,034 taşınabilir eser bulunuyor. Ödemiş ve Küçük Menderes Havzasının tarihi ve kültürüne açılan kapı gibi.Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi,Yıldız Oteli’nin 14 odası ve 4 koridoruyla Keçecizade Hanı’nın 2 katına yayılmıştır. Hanın üst katında Yıldız Kundura Odası,Sergi Salonu, Yıldız Sinema Odası, Sergi Salonu, Fotoğraf ve Obje Sergi Salonu bulunurken, alt katında, Berber Odası, Tütün Odası ve Saatçi Odası vardır. Müzenin geri kalanında Efeler Odası, Mutfak, Kadın Takıları ve Silahlar bölümleri gibi çok sayıda sergi alanı görülebiliyor.

Ödemiş Müzesi

Muttahar Başoğlu’nun bağışladığı arsaya kurulan Ödemiş Müzesi,iki kattan oluşuyor. Etnografik eserler sergilenirken zamanla arkeolojik eserlere de yer verilmiş. Eski Tunç Çağı, Arkaik, Klasik ve Bizans dönemlerine ait kalıntıların çoğunluğunu süs eşyaları, küçük heykeller, bronz, cam ve seramik ürünler oluşturuyor. Toplam 16 bin eser sergileniyor,müze Birgi girişinde yer alıyor.

Ödemiş 125. Yıl Kültür Parkı

1.Yıl Kültür Parkı’na, Ödemiş-Birgi karayolu üzerinden kolayca ulaşılabiliyor. Kültür Parkı,10 bin m2’lik yapay gölet,üzerinde 2 şelale, yüzme havuzu, bir tesis, düğün salonu, iş merkezleri, iskele çay bahçesi, yürüyüş alanları, çocuk parkları,mini golf alanı ve jimnastik tesisleri gibi çok sayıda alanı vardır.

İlk Kurşun Anıtı

Merkezine 13 km uzaklıkta olan İlk Kurşun Anıtı, 1925’te köyün girişine dikiliyor. İlkkurşun Köyü, eski adıyla Hacıilyas Köyü, Ödemiş halkının Yunan işgaline karşı, örgütlü olarak karşılık vermesindan dolayı önemli bir yere sahip. Bu nedenle, köyde her yıl Mayıs ayının son haftasında, “İlk Kurşun Bayramı” adı altında kutlamalar yapılıyor.

Birgi

Ödemiş merkeze 7 km uzaklıkta olan Birgi. Küçük Menderes Havzasının kültür, inanç turizmi merkezi,açık hava müzesi gibidir. Bir zamanlar Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yapmıştır.Birgi,Ege’nin en güzel köylerinden biridir. 1333’de ünlü Arap gezgini İbni Battuta Birgi’ye gelmiştir ve Aydınoğlu Mehmet Bey’in Bozdağ’daki yaylağı, Birgi’deki sarayı, Birgi medresesini ve yapılan gösteriyi anlatmıştır. Çakırağa ve Sandıkoğlu konakları, Ulu Cami, İmam-ı Birgi Türbesi görülmesi gereken önemli yerlerdendir.Günümüzde bazı dizi çekimleri burada yapılmıştır.

Gölcük

Yıllanmış ağaçları, şifalı bitkileri ve geniş çam ormanlarıyla, tarihteki eski yerleşim yerlerindendir. Bozdağ’ın eteklerinde yer alan bu yerleşim yeri,serin esen rüzgarı nedeniyle çevre bölgeler tarafından yayla olarak kullanılıyor.Ödemii’e 6 km uzaklıkta olan doğanın içindeki bu yer, sakin bir tatil isteyenler ve fotoğraf çekmeyi sevenler için oldukça uygun yerler arasındadır. Sonbaharda giderseniz doğanın en güzel renklerini fotoğraflayabilirsiniz.

Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ Köyü sınırları içinde bulunan Bozdağ Kayak Merkezi, kış sporları meraklılarının ilgi gösterdikleri yerlerdendir. İzmir’e olan yakınlığı sayesinde her kış çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilen Bozdağ’da Aralık ile Mart ayları arasında kayak yapmak mümkündür. Toplamda 2 teleski tesisi olan merkez, Akdeniz iklimine rağmen yaklaşık 120 cm kar kalınlığına ulaşıyor.

Hayalet Köy Lübbey

Lübbey Köyü, günümüzde neredeyse tamamen terk edilmiş durumda. Yeni adıyla Çamyayla Köyü olan yerleşim yerinin nüfusu yalnızca 10 kişiden oluşuyor.

Kaderine terk edilmiş, bir çoğu yıkılmış evleri ve onları terk etmeyen son sakinleriyle var olmaya çalışıyor. Osmanlı döneminde askerlerden kaçan eşkıyaların saklandığı söylenen köy, fotoğraf ve belgesel tutkunları için bir film seti havasında.

Kırkoluk

Her bir çeşmesinden birer yudum da olsa içenin dileğinin yerine geldiğine rivayet edilen Kırkoluk, bölgenin cazibe merkezlerinden biri haline geldi. Çay bahçelerinin haricide tarhana, bal, erişte, fasulye, ceviz gibi yöresel ürünler satan köylüler Kırkoluk’u bir pazaryeri oluşturuyorlar. Çay bahçelerinde odun ateşide pişirilen çay ile dere kıyısında serinliğin tadını çıkaran insanlar, köylü kadınların hazırladığı gözlemeleri de tadıyorlar. Kırkoluk ve çevresi, serinliği ve doğal güzellikleriyle yaz mevsimi için alternatif dinlenme yerlerinden.