pamukkale gezi rehberi


Pamukkale, ülkemiz turizmine önemli faydalar sağlar. Her yıl buraya pek çok yerli ve yabancı turist gelmektedir.

Pamukkale Nerede?

Denizli merkezine 18 km uzaklıkta olan Pamukkale’ye ulaşmak için otogardan dolmuşlara binmeniz yeterli olacaktır. Denizli merkezden ulaşmak için D585 yolundan kuzeye doğu gitmeniz yeterli olacaktır. Zaten yol boyunca Pamukkale\Hierapolis yönlendirmeleri bulunmakta. Merkezden oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır.

Ne Zaman Gidilmeli?

Pamukkale yaz kış görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Ama genellikle ziyaretçiler yaz aylarını tercih ediyor. Genel olarak termal sular için ziyaret edilen bölge yaz aylarının başında ve ortasında daha çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Nerede Kalınır?

Eğer Pamukkale de konaklayacaksanız piyasanın daha üzerinde ücret ödemeye razı gelmelisiniz. Ücretler daha çok turistlere yönelik hazırlandığı için biraz yüksek gelebilir. Otel ücretleri bu yönde ama ilçede bulunan birçok pansiyon ziyaretçiler tarafından daha çok tercih ediliyor. Pansiyonlar ilçe de zaten yan yana bulunmakta. Gezi için gelindiği zaman zorluk çekmeden her yerde pansiyonlara rastlamak mümkün.

Pamukkale’de Gezilecek Yerler

Pamukkale travertenleri bilindiği üzere Kapadokya gibi UNESCO dünya mirasları listesinde yer alan ikinci doğal sit alanı. Travertenler bölgenin başlıca ziyaret edilecek yerleri arasında. Hierapolis antik kenti ve antik havuzda aynı kompleksin içinde yer almakta.

Gün içinde planlamanızı bu bölge için 4-5 saat olarak planlayınız. Önce üst kapıdan Hierapolis antik kentini gezip, sonra antik havuzda yüzüp, travertenlere geçebilirsiniz. Gün batımında özellikle travertenlerde olmanız şiddetle tavsiye edilir, gökyüzünün renkleri travertenlere yansıyor ve öğlen saatlerinde göründüğünden daha etkileyici görünüyor. Bu bölgeye genel ziyaretçiler dışında düğün fotoğrafı çekilmek isteyen çiftler içinde bölgenin en çok tercih edilen yeri. Travertenlere girmeden biraz ileri de bulunan Karahayıt bölgesine de gitmeniz tavsiye edilir. Bölgede bulunan kırmızı su oldukça ziyaretçi çekmektedir.

Kırmızı su insanlara şifa kaynağı olduğu için bölge yoğun ilgi altında. Birçok cilt problemine ve eklem ağrılarına iyi geldiği için Denizli ilinden ve birçok yerden de ziyaretçi akınına uğramakta. Bölge içerisinde bulunan küçük butik dükkanlar da ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Yerel halkın kendi ürünlerini sattığı birçok tezgah bulunmakta. Tezgahlarda çeşitli doğal sabunlar ve doğal taşlar satılmaktadır. Ziyaret eden herkesin uğrayıp çarşı içerisinde ziyaret etmeleri gereken yerlerden bir tanesi de bu pazar ve tezgahlar. Bölgedeki insanlar içinde geçim kaynağı olarak ziyaretçilere kendi hazırladıkları doğal ürünleri sunmaktadır.

Sosyal Aktiviteler

Pamukkale ilçesinde merkez bölgesinde olduğu kadar etkin bir halde değil. İlçe de bulunan yapay gölün etrafındaki kafenin bahçesinde akşamları canlı müzik yapılmaktadır. Bunun dışında ilçe de bulunan bir kaç tane de daha eğlence mekanı bulunmakta. Ama genellikle tercih edilen açık havada yapılan canlı müzik olmakta.