sapanca gezi rehberi

Sapanca, Marmara bölgesinde bulunan Sakarya ilinin bir ilçesidir. Sapanca ilçesi, Sakarya ilinin batı kesiminde bulunuyor. Bölge milattan önce 1200 yıllarında Frigyalıların bölgeyi keşfedip buraya yerleşmesi ile yerleşim yeri olmuştur. Fakat tam anlamıyla milattan sonra 378 yılında Britanya Krallığı tarafından kent haline gelmiştir. 1075 yılında ise Anadolu Selçuklu Devleti’nin buraya gelmesi ile Sapanca Türk topraklarına katılmıştır.

Sapanca Nerede?

Marmara bölgesinde bulunan Sapanca, güneyde Samanlı Dağı, batıda Kocaeli (İzmit), Kuzeyde Sapanca Gölü ve doğuda Sakarya (Merkez) ile komşudur. İlçe yaklaşık 38 bin nüfusa sahiptir. 140 kilometrekare yüzölçümü vardır. Yüzölçümü küçük olsa da nüfusu en yoğun ilçedir.

Ne Zaman Gidilmeli?

İlçe kışları bol yağışlı olup bu yağışlar kar şeklindedir. Yaz ayları ise sıcak ve nemlidir. Sapanca ilkbahar ve yaz aylarında gitmek en doğru seçimdir. Kışın bitmesi ile yüzeyden kalkan karlardan sonra Sapanca’nın güzellikleri ortaya çıkar. Sapanca gölü kenarında yapılacak doğa yürüyüşleri size keyifli saatler yaşatır. Haziran ilk haftası ile eylül ayının son haftası arasında Sapanca oldukça hareketlidir.

Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleriyle ünlü olan ve Sapanca da bulunan göl tatilcilerin büyük ilgisini çekiyor. Bizans devrine ait lahit ve mezar taşları, Sapanca da Hükümet Konağı’nın önünde bulunuyor. Mimar Sinan tarafından yapılan Vecihi Kapısı’ndan İpek Yolu’nun geçtiği düşünülüyor.


Rahime Sultan Camisi, Osmanlı Sultanı Abdülmecit tarafından dördüncü eşi Rahime Hanım adına 1892 yılında yapılmıştır. Camii, 17 Ağustos depreminde oldukça büyük hasar görmüştür. 1955 yılında Mimar Sinan’ın kendi kalfalarına yaptırdığı Rüstem Paşa Camii ilçe merkezinde bulunuyor. Sapanca’ya yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan Hasan Fehmi Paşa Camisi 1885 yılında Vezir Hasan Fehmi Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Sosyal Aktiviteler

Gece hayatı bakımından oldukça sakin bir ilçedir. Belirli yerlerinde göl çevresinde sayılı kulüplerin olduğu ortamlarda günün yorgunluğunu atabilir, canlı müzik eşliğinde eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca kaldığınız otellerin çeşitli aktivitelerini yine canlı müzik eşliğinde alkollü-alkolsüz içeceğinizle tadını çıkartabilirsiniz. Gece hayatı olarak pek fazla alternatifin olmadığı ilçede birbirinden güzel göl manzarası eşliğinde restoranlarında güzel bir akşam yemeğiyle gününüzü sonlandırabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Sapanca ilçesinde konaklamak ulaşım ve bütçe bakımından uygun oldukça fazla seçenek bulunur. İlçede, butik oteller, tesisler, pansiyonlar ayrıca doğayla iç içe olmayı sevenlerdenseniz göl kenarında kamp kurup ateş yakarak da muhteşem bir gece geçirebilirsiniz.

Sapanca’da Kahvaltı

Güne güzel bir kahvaltıyla başlamak istiyorsanız en doğru adrestesiniz demektir. Sapanca’nın meşhur Çerkez kahvaltısını yapmadan ilçeden ayrılmamalısınız. İlçeye gelen gurmeleri bile kendine hayran bırakan kahvaltısı yöreye özgü meşhur yemeklerini denemeden gitmemeniz önerilir. Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradığı yer olup, hafta içi o yoğun iş stresinden kurtulup eşsiz doğa manzarası eşliğinde huzur bulacağınız aileniz ya da sevdiklerinizle birlikte güzel vakit geçirmek isteyeceğiniz harika bir yerdir.