seyahat sigortası

Seyahat sigortası, yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde olası kaza, hastalık, sefer iptali, valiz kaybı uçak seferi gecikmeleri gibi risklere karşı güvence sağlayan bir sigorta çeşididir.

Seyahat sigortası Neden Yapılmalı?

Gerek yurt içi gerek yurt dışı seyahatlerinde kişiler hastalık, kaza veya bagajın kaybolması gibi çeşitli risklerle karşı karşıya kalabilmektedirler. Seyahat sigortası ile bu risk unsurları teminat altına alınır ve sigortalılar daha huzurlu bir tatil yapma imkânı bulurlar. Herhangi bir kaza sonucu meydana gelen yaralanma veya vefat halinde, gerekli tedavi masrafları, cenaze nakil organizasyonu, acil dönüş giderleri konularında hizmet sunulmaktadır.

Seyahat esnasında yol masrafları de koruma altına alınarak maddi açıdan güvence sağlar. Yolculuğun iptal edilmesi, uçak seferlerinin gecikmesi gibi durumlarda oluşan zarar sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Sigorta Süresi Nasıl Belirlenir?

Seyahat sigortasında, primler ve teminatlar değişkenlik gösterdiği gibi süresi de kişileri seçimlerine göre değişir. Süre; sigorta yaptıran kişinin yurt içi veya yurt dışı seyahat tarihi ile ilişkilendirilir.

Sigorta şirketi, poliçe süresi içerisinde meydana gelen kaza veya önceden mevcut duruma bağlı olmayan hastalık halinde poliçe kapsamındaki teminatlara göre tıbbi giderleri karşılar. Fakat bu teminatların geçerliliği planlanan seyahat süresini kapsar.

Yurt dışı seyahatleri için ise; seyahat sigortasının süresi ülke sınırları dışına çıkılmasıyla (pasaportla tespit edilir) başlar, ülke sınırları içerisine girildiği an sona erer.

Yurt dışından ülkemize yapılan seyahatler için ise seyahat sigorta süresi ülke sınırlarına giriş (pasaport teyidi) ile başlar, ülke sınırları dışına çıkıldığında sona erer.

Yurt içi yapılan seyahatlerde ise, sigorta süresinin başlangıç ve bitiş tarihi seyahat sigortası poliçesinde belirlenmiştir.

Ayrıca seyahat sigortasının süresi kişilerin yurt içi veya yurt dışı seyahatine bağlı olduğu kadar seyahat sigortası primleri de pek çok değişkene bağlı olmaktadır.


Sigorta Primlerini Etkileyen Faktörler

  • Seyahat edilen ülkeler
  • Seyahat başlangıç ve bitiş tarihi
  • Seyahat eden kişilerin sayısı, cinsiyetleri ve yaşları

Sigorta poliçe limiti sigorta primlerinin miktarını belirlemektedir.

Seyahat sigortası yaptırırken poliçenin başlangıç ve bitiş tarihine, ziyaret edilecek ülke (varsa) vize şartları uygunluğuna da dikkat edilmesi gerekmektedir