siirt gezi rehberi

İnsanoğlu dünyayı her zaman gezip görmek istemiştir. Geçmişten günümüze birçok uygarlık tarihi ve doğal güzellikleri ile insanların ilgi odağı haline gelen şehirler kurulmuştur. Tarihi kentler, doğa manzaralı şehirler, teknolojik şehirler, dini ve maneviyatı insan inancına göre yüksek şehirler olarak sınıflandırılan şehirler arasında dini inanç ve maneviyat şehri olan Siirt ilimiz eski yerleşim yerlerinden olup tarihi, dini ve doğanın eşsiz manzaralarını seven insanlar için gezilebilecek bir şehirdir.

Siirt Gezilecek Yerler

Siirt deyince insanların aklına ilk önce Siirt fıstığı gelir. Meşhur olan bu çerez bütün ülkeye nam salmıştır. Siirt’te gezilecek yerlerin başında Botan çayı gelir. Botan çayına gittiğiniz de muhakkak delikli taşa gidip o eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. İki yüz elli kilo metre uzunluğunda olan Botan çayı Siirt’in doğa manzarası ile birleşince muazzam bir görüntü ortaya çıkıyor.

Delikli Taş

Doğaseverler, fotoğraf sevdalısı olanlar için Siirt güzel bir karedir. Siirt merkezine 5 km uzunluğunda olan Delikli Taş muhakkak görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Ulu Cami

Tarihi olarak gezilecek başka bir yer olarak karşımıza çıkar. Ulu Cami Siirt merkezinde yer alır. Siirt’e dokuz kilo metre uzaklıkta olan Tillo gezilecek başka bir yerdir.

Tillo

Tillo’ da İbrahim Hakkı Hazretlerinin türbesi bulunmaktadır. Ayrıca Tillo da bir çok medrese bulunuyor. Medreseler aktif halde çalışıyor. Manevi bir havanın etkisini hissettirdiği bir yer olarak size kendini gösterir.

Veysel Karani Türbesi

Siirt’in en çok tanınmış ve her yıl binlerce insanın uğrak yeri haline gelen bir diğer yer ise Veysel Karani türbesidir. Batman ve Siirt arasında kalan bu türbe inanç turizmi açısından çok önemlidir.

Siirt Nerede?

Siirt, Güneydoğu Anadolu bölgesinde kalıyor. Siirt beş komşu ile sahiptir. Batısında Batman, kuzeyinde Bitlis, güneyinde Şırnak, güney batısında Mardin ve kuzey batısında Van bulunmaktadır. Siirt’e yolculuk yapmak isteyenler kara ve hava yolu ulaşımı ile seyahat gerçekleştirebilirler. Kör bir noktada olan Siirt kültürel değerlerini kaybetmemiş ve üç farklı kültüre ev sahipliği yapmaktadır.

Siirt Ne Zaman Gidilmeli?

Kış ayları dışında geri kalan tüm zamanlarda Siirt ilini gezmek mümkündür. Gittiğiniz zaman ne olursa olsun sabah erken saatler de Siirt merkeze uğrayıp Büryan yemelisiniz. Siirt dönüşünde mutlaka Siirt fıstığı alıp sevdiklerinize güzel bir hediye sunabilirsiniz.

Siirt Nerede Kalınır?

Siirt merkez de Barden Otel, Erdef Otel ve Çelebi Otel de kalınabilir. En yakın komşu ili olan Batman ise kalınacak yerler arasında başka bir seçenek olarak ön plana çıkar. Öğretmen evi ve bazı kuruluşların misafirhanesinde de kalınabilir.

Siirt Gece Hayatı

Üniversitenin olması ve öğrenci sayısın fazla olması Siirt’in gece hayatının canlı geçmesini sağlar. Meşhur Gures caddesinde gece yarılarına kadar hayat devam etmektedir. Çay bahçeleri Siirt’te gece hayatının önemli parçasıdır.