şirince gezilecek yerler

Şirince, İzmir’de şirin bir köydür. Aslında 2012 yılına dek Türkiye’de bile kimsenin bu güzel köy hakkında bilgisi yoktu. Daha sonra ise Türkiye ve hatta dünyada bile fazla tanınır oldu.

Şirince Gezilecek Yerler

Eğer Şirince köyünü gezmek isterseniz ilk yapmanız gereken sokaklara karışıp taş evlere bir göz atmak olmalıdır. Her bir yanı tarih ve yaşanmışlık kokan bu yeri çok seveceksiniz.

Nesin Matematik Köyü

Kulağa oldukça ilginç geliyor. Bu yer Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin tarafından kurulmuştur ve merkez köyden yaklaşık 1-1.5 km uzaklıkta yer almaktadır. İsminden de anlaşılabileceği üzere tatillerde çocuklara belirli bir ücret karşılığında güzel bir kurs veriliyor. Bunun için çocukların orada konaklaması gerekiyor.


Köy Sokakları

Köy sokaklarında hepsi birbirinden güzel el yapımı ürünlere rastlayabilirsiniz. Sakız reçelinin tadına muhakkak bakmalısınız.


Şarap Mahzenleri

Şirince adını duyduğunuzda aklınıza birbirinden güzel yüzlerce çeşit şarap gelmeli. Hemen hemen attığınız her adımda bir şarap mahzenine rastlamanız mümkün. Gitmişken bu mahzenlerde tadım da yapmalısınız. Bu mahzenlerin bazıları restaurantlara bazıları ise butik otellere ait.


Artemis Şarap Evi, Kıvırcık Şarap Evi, Eski Sinema Şarap Evi uğrayabileceğiniz bir kaç yere örnek olabilir.

Aziz John Baptist Kilisesi

Kilisenin tam olarak hangi zaman diliminde yapıldığı bilinmiyor. Yerlileri oldukça eski olduğunu ve şimdiki görüntüsüne ulaşmasını sağlayan restore çalışmalarının 1800 yıllarında yapılmış olduğunu söylüyorlar. Ziyarete ise daha yeni yeni açmışlar. Kilisede de kendine ait bir şarap mahzeni bulunuyor. Dilerseniz burada da tadım yapabilirsiniz.

Kumda Kahve

Kızgın kumda bakır cezvelerle pişirilen bu kahvelere bayılacaksınız. Gezdikten sonra günün yorgunluğunu atmak için güzel bir yol olabilir.

Ne Zaman Gidilmeli?

Buraya gitmişken bir mekana tıkılıp kalmak doğru olmayacağı ve bol bol gezilmesi gerektiği için bahar aylarını tercih etmenizde yarar var. Böylece ne sıcak ne soğuk sorunuyla karşılaşmış olursunuz.

Nerede Kalınır?

Şirince’de hepsi birbirinden güzel konaklama mekanları bulunmakta.

Efes Konakları: Konaklayan insanların hizmetinden oldukça memnun oldukları söyleniyor. Zemin katında bulunan türk hamamı ve spadan da yararlanabilirsiniz.

Nikbin Konak: Kendine ait çok güzel bir bahçeye sahip ve tarihi bir konak. Güzel bir kütüphaneye sahip dilerseniz ödünç kitap alarak okuyabilirsiniz.

Çınaraltı Pansiyon: Eğer evinizde hayvan besliyorsanız ve bırakabileceğiniz bir yer yoksa bu pansiyon tam size göre çünkü evcil hayvanınızı da kabul ediyorlar.

Sosyal Aktiviteler

Eğer gece dışarı çıkıp eğlenmeyi seven biriyseniz bu köyü seyahat etmeyi düşünürken göz önünde bulundurmanız gereken şey saat 22.00 civarlarında köyün adeta uykuya dalmasıdır. Köy sakinleri evlerine çekilir çoğu kelimenin gerçek anlamıyla uyurlar. Sabah ise hayat çok erken saatlerde köylüler için başlamış olur. Akşam için kendinize farklı uğraşlar bulmanız gerekmektedir.

Köy Nasıl Tanındı?

Köyün tanınmasında Maya efsanesi oldukça etkili. 2012 yılında kıyametin kopacağı ve ayakta kalacak yerlerden birinin bu köy olduğu söyleniyordu. Bir çok ünlü isim de bu nedenle Şirince’ye sığındı. O isimlerden bazıları; Semra Özal, Süreyya Yalçın, Tom Cruise, Jennifer Lopez, Angelina Jolie ve Brad Pitt.

Gelin siz de bu şirin köyü de muhakkak görün.