phuket gezi rehberi

Birçok güzel Budist tapınağına da sahip olan hareketli bir şehir olan Bangkok, Tayland’ın en popüler yerlerinden biridir. Bangkok’ta yapacağınız şeyleri yavaşça keşfettiğinizde, bunun büyüleyici bir şehir olduğunu anlayacaksınız. Geleneksel Tayland mimarisine sahip görkemli tapınak (wat) kompleksleri, Bangkok’un en gözde turistik mekanları arasındadır. Wat Phra Kaew, Wat Pho ve Wat Arun çarpıcı örneklerdir. Grand Palace – kraliyet binalarının muhteşem kompleksi – Bangkok gezisinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bangkok ayrıca dünyanın en iyi sokak gıda destinasyonları arasındadır. Lezzetli yemekler, yiyecek olmayanları bile cezbedecektir. Güneş battıktan sonra, Bangkok gece hayatında çok sayıda kulüp ve bara çıkarır.

Bangkok’ta ne göreceğinize dair herhangi bir listeye – Jim Thompson House’dan şehrin etrafındaki yüzen pazarlara kadar – yapacak başka yerler de var .

BTS Skytrain üzerinde Bangkok çevresinde seyahat, kabinler, tekne veya bir tuk-tuk. Ayrıca, Bangkok’tan günübirlik geziler için iki önemli yer olan Ayutthaya ve Kanchanaburi’yi de keşfedebilirsiniz.

Bu liste size harika bir seyahat deneyimi için Bangkok’ta ne yapacağınız konusunda bir fikir verecektir.

Neden Bangkok’ Ziyaret Etmelisin?

Güneydoğu Asya’da uzun yıllardır popüler bir yer olan Bangkok, dünyanın en iyi sokak gıdalarından bazılarının tadını çıkarırken, mideleri bu yolla doldurup doldururken, kültürü ve tarihi keşfetmek isteyen gezginler için de bir merkez olmuştur. Sadece Bangkok çevresinde seyahat etmek ucuz olmakla kalmaz, aynı zamanda yapılacak muhteşem şeylerin yanı sıra sizi eğlendirecek muhteşem şeyler de vardır!

Sokak Yemekleri

Acıktığınızda Bangkok’ta ne yapacağını biliyor musun? Sokaklarda bir yürüyüş yapın ve burnunuzun sizi şehrin en iyi yemeklerinden birine yönlendirmesine izin verin! Düşük fiyatlarla çok çeşitli yemekler sunan şahane yemekler, daha fazlası için geri gelecektir. En sevilen pirinç şehriye tabağı Pad Thai’nin yanı sıra deniz mahsulleri de dahil olmak üzere sayısız diğer yemekler vardır. Erişte karides yanı sıra tarak, kalamar ve daha fazlası ile yemekleri deneyin. Tavuk ve pirinç müstahzarları, domuz eti yemekleri veya Som Tam gibi salatalar da popülerdir. Hepsini Singha birasıyla. Bazı lezzetli ısırıklar için geceleri Chinatown’a gidin ya da Khao San yoluna ve Soi Rambuttri’ye gidin.

Alışveriş ve Gece Hayatı

Şehrin en iyi alışveriş merkezlerine kolayca gidebileceğiniz gibi, Bangkok sokakları da düşük fiyatlarda ve çeşitli ürün çeşitlerinde harika alımlara sahiptir. Genellikle hafta sonları açık olan Chatuchak Market’i ziyaret edin. Hem ortak hem de ilginç olan her şeyi satan geniş bir alan üzerinde binlerce tezgahı var. Bangkok’ta sokak alışverişi için diğer ilgi çekici yerler arasında Chinatown ve Pratunam bulunmaktadır. Çatı katındakiler de dahil olmak üzere çeşitli kulüp ve barlarda şehrin hareketli gece hayatının tadını çıkarın. Yemek yiyebileceğiniz, içki içebileceğiniz ve dans edebileceğiniz Khao San Road, sırt çantalı kalabalıklarını çekiyor. Sukhumvit de kulüp sahipleri için popüler bir alandır. Başka bir gece hayatı merkezi Royal City Bulvarı’dır. Asiatique ayrıca muhteşem gece hayatı deneyimleri sunuyor. Artık geceleri eğlenceli bir zaman geçirmek için Bangkok’ta nereye gideceğinizi biliyorsunuz.

Ayutthaya Tarihi Parkında Günübirlik Gezi

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Ayutthaya Tarihi Parkı’nda iyi korunmuş kalıntıları gördüğünüzde bir yolculuk yapın. Bu Siyam krallığının görkemine ışık tutan tapınak ve diğer yapı kalıntılarını görebilirsiniz. Wat Mahathat’ta, bir Banyan ağacının dallarına sarılı bir Buda’nın başının çarpıcı görüntüsünü görebilirsiniz. Diğer çarpıcı tapınaklar arasında Wat Ratchaburana ve Wat Chaiwatthanaram yer almaktadır. Manzara tüm muhteşem yapılar gibi mükemmel. Şehrin yakınında bulunan en iyi Bangkok turistik mekanlarından birini görmek için Ayutthaya’ya günübirlik bir gezi yapın.

Kanchanaburi Gezisi

Bangkok gözde mekanları arasında ayrıca günübirlik geziler ya da bir gecelik konaklama için ziyaret edebileceğiniz diğer siteler de bulunmaktadır. Böyle bir yer Kwai Nehri üzerindeki Köprü için ünlü Kanchanaburi’dir. II. Dünya Savaşı sırasında Burma demiryolunun bir parçası olarak inşa edilen, bu ölümcül Ölüm Demiryolu olarak bilinir. Demiryolu boyunca trenle de seyahat edebilirsiniz. Geziniz sırasında Kanchanaburi Savaş Mezarlığı’nı ve büyüleyici JEATH Savaş Müzesi’ni ziyaret edin. Kanchanaburi yakınlarındaki Hellfire Geçidi ilgi çekici yerler arasında. Bangkok’ta şehri ziyaret eden insanlar için yapılacak çok ilginç şeyler var . Artık Bangkok’ta ne göreceğinizi biliyorsunuz, seyahat planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. İyi şanslar!

Bangkok Ulusak Müzesi

Bangkok Ulusal Müzesi, müze sevenler için Bangkok’a gitmek için en ilgi çekici yerlerden biridir. Onun koleksiyonu Tayland’ın tarihinin farklı dönemlerinden çeşitli sergiler içerir. Prehistorik ve Sanat Tarihi galerisinde harika öğeler de görebilirsiniz. Bunun yanı sıra, tekstil, müzik enstrümanları, seramik, maskeler, silahlar ve değerli taşların büyüleyici görüntüleri var. Kraliyet savaş arabaları ve Buda görüntüleri de burada önemli turistik yerlerdir. Sergileri daha iyi anlamak istiyorsanız rehberli bir tur ile gidin.

Yüzen Pazarlar

Bangkok etkinlikleri ayrıca şehrin etrafındaki yüzen pazarları ziyaret etmeyi de içerir. Bu aktivite, iki şeyi yapmanıza olanak tanır – dar kanalları keşfedin ve bir teknede eşsiz bir alışveriş deneyiminin tadını çıkarın. Kayıkçı sizi kanallar boyunca götürdüğü için, sebze ve meyveler gibi taze ürünlerle, el sanatları ve hediyelik eşyalarla dolu birkaç tekne görebilirsiniz. Kalabalıkları önlemek ve en iyi ürünü almak için sabahın erken saatlerinde yüzen pazarları ziyaret etmek en iyisidir. Burada ayrıca çeşitli atıştırmalıklar yiyebilirsiniz. Şehre yakın iki yüzen pazar Khlong Lat Mayom ve Taling Chan. Ayrıca Damnoen Saduak Yüzer Pazarı’nı ziyaret etmek için banliyölere 90 dakikalık bir yolculuk yapabilirsiniz.

Büyük Saray

Güzel yapılara sahip geniş bir kompleks olan Grand Palace, kraliyetin önemli işlevlerine ev sahipliği yapmaya devam eden resmi bir kraliyet konutudur. Chao Phraya Nehri boyunca yer alan site, Avrupa etkileri ile çarpıcı Tay klasik mimarisinde çeşitli yapılar içerir. Burada önemli bir cazibe, Zümrüt.

Buda Tapınağı olarak bilinen Wat Phra Kaew’dir. Gün içinde biriken kalabalıkları önlemek istiyorsanız, saray kompleksine yaklaşık 8.30’da açıldığınızdan emin olun. Sonuçta, Büyük Saray en çok ziyaret edilen Bangkok konumlar biridir. Girmek için sıkı bir kıyafet kodu olduğunu unutmayın. Hem erkekler hem de kadınlar ayak bileklerine kadar kapatılmalı ve omuzlar açık tutulmamalıdır.

Wat Phra Kaew (Zümrüt Buda Tapınağı)

Grand Palace arazisinde yer alan Zümrüt Buda Tapınağı, hem cephede hem de iç mekanda muhteşem tasarım ve dekorasyona sahip hoş bir binadır. Ayrıca tapınak kompleksi etrafında duvar resimleri, pagodalar, heykeller ve kuleler görebilirsiniz. İçeri girdiğinizde, yeşimden yapılmış Zümrüt Buda heykeli görürsünüz. Boyutları küçüktür, ancak rengi ve her mevsimde kapsadığı farklı pelerinler nedeniyle etkilidir. Girmeden önce, ayakkabılarınızı kutsal bir site olduğu için kaldırmalısınız. Bu tapınak herkesin Bangkok’ta ziyaret etmek için muhteşem yerler listesinde.

Chao Phraya Nehri

Chao Phraya Nehri ve bağlı kanalları (khlongs) boyunca bir tekne yolculuğu, Bangkok’ta görülecek şeylerin farklı bir görünümünü size sunar. Gezerken, nehrin kıyısındaki muhteşem manzaraları görebilirsiniz. Uzun kuyruklu tekneler, nehir taksileri ve kruvaziyer tekneleri de dahil olmak üzere farklı türlerde geziler var. Rahatlatıcı bir gezintinin keyfini çıkarabilir ya da Wat Arun gibi tapınaklar dahil olmak üzere bankaların ilgi çekici yerlerini gezmek için tekneleri kullanabilirsiniz. Şehri keşfetmek için çeşitli duraklarda inip çıkın. Akşam yemeği için iyi bir yemek yerken geceleri Bangkok’un ışıltılı manzaralarını seyretmenin harika bir yoludur.

Wat Arun

Chao Phraya Nehri’nin kıyısındaki uzun bir tapınak olan Wat Arun, Bangkok’ta görülecek en iyi yerler arasında. Tapınağa erişmek için nehrin karşısına bir feribot atın. Üstünde bir trident bulunan muhteşem ana sivri tepesi (prang) ve onu çevreleyen dört küçük kulesi, manzaraya karşı çok etkileyici görünüyor. Çarpıcı mimariye ve karmaşık tasarıma dikkat edin. Girebileceğiniz diğer tapınakların aksine, burada bir dizi dik basamak olan tapınağa tırmanabilirsiniz. Ayrıca, tapınağın ana Buda görüntüsüne ev sahipliği yapan koordinasyon salonunu ziyaret edin.

Jim Thompson Evi

Taylandlı İpek Şirketi’ni kurmuş olan Amerikalı bir işadamı olan Jim Thompson’ın Bangkok’a olan sevgisi, burada bir evin yaratılmasıyla sonuçlandı. Hareketli şehrin tam ortasında sakin bir sığınak olan Jim Thompson House, Bangkok’ta yapılacak en iyi şeylerden biridir. Bir kanal boyunca tropikal yeşilliklerle çevrili tesis, Jim Thompson evini oluşturmak için bir araya getirilen geleneksel Tayland evlerinden oluşmaktadır. Thompson’ın seyahatleri sırasında edindiği bir sanat eseri ve heykel koleksiyonu içeren iç mekanları görmek için rehberli bir tur atmanız gerekiyor. Göletin bulunduğu güzel bahçede yürüyüşe çıkın ve otel bünyesindeki restoranda biraz yemeğin tadını çıkarın. Ayrıca bu sitede ünlü ipekleri görebilir ve satın alabilirsiniz.

Wat Pho (Yatan Buda Tapınağı)

Uzanmış Buda’nın devasa devasa heykeli ile ünlü olan Wat Pho, her turistin Bangkok’ta görecekleri her zaman listesine dahil edilmiştir . Buda ile ilgili farklı sembolleri görebileceğiniz Uzanmış Buda heykelinin büyük ayaklarına bir bakın. Bunun yanında tapınakta çok sayıda Buda heykeli var. Wat Pho, Tayland tıbbında da kurslar sunuyor ve tapınağın geleneksel Tay masajının yapıldığı yer olduğuna inanılıyor. Aslında, rahatlatıcı bir masaj almak için site üzerindeki pavyonlara gidebilirsiniz. Tapınak turunuzdan sonra dinlenmek için en iyi yoldur.