Gezgin olarak, bu günlerde aslında ulaşım için çok seçeneğiniz var. At ve arabadan bu yana uzun bir yol kat ettik ve sonuç olarak dünya giderek küçüldü. A noktasından B noktasına ulaşmak için kullanabileceğiniz her seçeneğin, birbirinden farklı avantajları ve dezavantajları var. Ancak unutulmaz seyahat anıları biriktirmek için, trene binmekten daha iyi bir seçenek var mı?

Raylara bir buhar motoru yerleştirdiğimizden beri, lokomotifler tarafından büyülendik. Onlarda doğal ve romantik bir şey var, hatta uçuşun altın çağında ve ulaşım teknolojisindeki bir sonraki sıçramanın zirvesinde bile insanlık, demir yolları ile bir aşk ilişkisine devam edecek. Ve seçebileceğiniz bir sürü yol ile, Chicago’dan Flint’e gitmek isteseniz bile , kesinlikle uygun bir rota bulacaksınız. Bu yazımızda trenle seyahat etmenin avantajlarından bahsedeceğiz.

Konfor

Seyahat için tren yolculuğu seçmek, konfor olarak tahmin ettiğinizden daha iyidir. Burada sert ahşap koltuklu eski vagonlardan bahsetmiyoruz. Modern trenler o kadar rahat olabilir ki kendi oturma odanızda seyahat ediyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Tren koltukları, bir uçakta veya otobüste olduğu gibi birbiri üzerine kurulmadığı için esnetmek için daha fazla alanınız olacaktır.

Ve sadece bu değil, yolculuğun sizde yaratacağı fiziksel etkileri çok daha az olacaktır. Havadaki türbülans, birçok insan için bir sorun olabilir ve kıvrılarak birkaç kilometre dolaşmak, virajlı yollarda savrulmak hiçbir zaman kimseye çekici gelmez. Vagonlardaki yatak imkanları ve yemek arabalarıyla, yolculukta konfor dendiği zaman trenler yarışı kazanır.

Zamanlama

Uçağa binen herkes, yolculuğunu tamamlayana kadar birsürü güçlük yaşayacağını bilir. Check-in masasındaki kuyruklar, güvenlik kuyrukları, bir fincan kahve almak için ve kalkış salonuna girmek için kuyruklar. Tren yolculuğunun en büyük avantajlarından biri, çoğu zaman bu zorlukları hiç yaşamamanızdır.

Bu da zamanı geldiğinde istasyona gidip, trene binebileceğiniz anlamına gelir. Aylar öncesinden rezervasyon yaptırmanıza da gerek yok, kalkış saatinizden birkaç saat önce evinizden ayrılmanıza da gerek yok. Tren yolculuğunuzda, başka hiçbir vasıtada karşılaşmadığınız bir özgürlük ve esneklik var. Belki otobüste de bunların çoğu mevcut olabilir. Bunu reddetmeyeceğiz.

Fiyat

Demiryolu ile seyahat etmenin en ucuz seçenek olmadığını biliyoruz ancak, genellikle uçmaktan daha ekonomiktir. Yolcular, ABD’nin etrafındaki birçok rotada da özgür oluyorlar ve etrafı keşfetmeye istekli  ve programınıza göre esnek iseniz, her zaman harika fırsatlar bulabilirsiniz.

Trenle seyahatin bir diğer avantajı, gizli ücretler olmamasıdır. Yani gördüğünüz fiyat, ödediğiniz ücrettir. Çok fazla bagajla seyahat ediyorsanız, özellikle ekstra bagaj ücretleri ile karşılaşmayacağınız için, ekstra kullanışlıdır. 

Güzel Manzara

Trenler, rahatlık söz konusu olduğunda rakiplerine açık ara fark attıkları gibi, iş manzaraya gelince de aynı şeyi yaparlar. Dünyanın her yerindeki tren rotaları, insanları, nadiren gördükleri yerlere, çarpıcı, genellikle el değmemiş manzaralardan (pistlerden kurtularak) geçirmesiyle ünlüdür. Aklınıza gelebilecek her doğal güzellik, tren yolculukları sırasında görülebilir.

Romantizm

Bu konuda hiç şüphe yok! Sayısız şarkı, film ve kitap; bir trene binmenin içimizde yarattığı derin kıvılcımlar, oluşturduğu nostalji ve romantizm hakkında yazılmıştır. Sadece kısa bir mesafeye ya da normal bir rotaya gidiyor olsanız bile, trenle seyahat etmekten aldığınız bu bulanık hissi inkar edemezsiniz.

Belki de demir yollarının tarihteki bu ünü, böylesi güçlü bir duygusal tepkiyi ortaya çıkarmasından kaynaklıdır. Fakat kesinlikle bir havaalanında ya da otobüs terminalinde, bu hissin bir parçasını almazsınız. Bu hisleri bulmak için yapmanız gereken tek şey, kalkıştan kısa bir süre önce, bir tren istasyonu platformuna adım atmaktır. Evet, biliyoruz ki burada biraz dokunaklı davrandık – ama gerçekten büyülü.

Hadi Vagonlara!

Eğer zamanınız varsa, bir yolculuk için seçebileceğiniz en iyi vasıta tren olacaktır. Üstelik dünyayı doyasıya keşfetmek için, harika bir fırsattır. Trenlerin, diğer tüm araçlara göre daha çevreci olduğunu da unutmamak gerekiyor.