uzundere gezi rehberi

Uzundere, Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Erzurum ilinin ilçesidir. Doğu Karadeniz bölgesi ile sınır olması Oltu, İspir ve Tortum ilçeleri ile komşudur. Vadi tabanında olmasından dolayı sonbahar ve kış aylarında mikro klima iklim özelliğine sahiptir. Aynı zamanda da vadinin derin yerlerinde Karadeniz iklimi görülür. Ekonomik olarak hayvancılığa bağlı olup, tarım sektörü de hala canlılığını korumaktadır. Uzundere de Karadeniz ikliminin görülmesi birçok endemik bitkisinin yetişmesini sağlamıştır. Doğa yürüyüşü yapmak için gelen turistlerin keyifli dakikalar geçirmesine neden olur. Aynı zamanda yılın belirli dönemlerinde yapılan rafting ve kano sporları ile dikkatleri üzerine çeken bir ilçe olmuştur.

Gezilecek Yerler

Uzundere ilçesi Karadeniz bölgesine çok yakın olmasından dolayı iklim ve bitki olarak yeşilin hakimiyeti vardır. Erzurum iline bağlanması ile Doğu Anadolu bölgesi sınırlarına geçmiştir. İl merkezine 80 km uzaklıkta olan Uzundere yılın belirli aylarında turist oranı daha fazladır. Tarihi, kültürel ve muhteşem doğası ile dikkat çekmiştir. Uzundere költek mağarası, vadi kenarında bulunan mağara tarihi yapısı ile dikkat çekmiştir. Geçmişten günümüze kadar gelen bu mağara tarihe ışık tutmuştur. Tarihi bir güzellik olan diğer bir yapıt Öşki kilisesi, kilise eski bir kral tarafından yaptırıldığına inanılır. Manastır olarak tasarlanmış bir yapıttır. Renkli taşlar ve kabartma figürleri ile adından söz ettirmiştir. Ve doğa harikası olan Tortum Gölü, bu göl Uzundere ve Tortum ilçeleri ile sınır kabul edilir. Heyelan sonucu oluşan doğal bir göldür. Piknik alanları ile gelen ziyaretçilerin uğrak yeri olmuştur.

Uzundere Nerede?

Uzundere, Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Erzurum ilinin en sakin ilçelerinden biridir. Güney’in de Tortum ve doğusunda Oltu ilçeleri vardır. Uzundere il merkezine 45 dakika uzaklıktadır.

Uzundere’ye Ne Zaman Gidilmeli?

Tarihi ve doğal güzellikleriyle büyüleyen Uzundere yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğrar. Türkiye’nin en sakin ilçelerinden biri unvanına sahiptir. Tarihe ışık tutan yapıtları, doğal gölü ile görülmesi gereken yerler arasındadır. Uzundere de dört mevsimin ayrı güzellik de yaşanıyor olması da gitmek isteyenler için idealdir. İlkbahar ve yaz mevsiminde gelen ziyaretçiler daha fazladır. Tortum gölünde rafting ve kano sporlarının yapılması tatilcilerin vazgeçilmezidir. Temiz havada yapılan doğa yürüyüşleri ziyaretçileri mutlu kılar. Yazın sıcağından bunalanlar için de yaylalara çıkmak iyi gelir.

Uzundere Konaklama Tavsiyeleri

Uzundere de kalmak isteyenler için birçok seçenek vardır. İlçeden uzak doğa için de bir yerde uyanmak isteyenler Uzundere evlerini tercih ederler. Konfordan ödün vermek istemeyenler otelleri tercih ederler.


Sosyal Aktiviteler

Uzundere tarihi, kültürel ve doğal güzelliği bakımından ayrı bir yere sahiptir. Turistlerin belli dönemlerde akın ettiği bir yerdir. Ancak gece hayatı yönünden aktif bir yer değildir. Halkının muhafazakar olmasından dolayı gece eğlenceleri yoktur. Küçük kafeler ve sohbet alanları daha fazladır.